Sigara fabrikası üniversite oluyor

Sigara fabrikası üniversite oluyor.8704
  • Giriş : 25.03.2009 / 11:09:00

Tekel'in Cevizli Sigara Fabrikasının da içinde yer aldığı İstanbul Kartal'daki arazi, İstanbul Şehir Üniversitesine tahsis ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tekel'in Kartal'da Sahil Yolu üzerinde bulunan 300 dönümlük arazisine bir süre önce Tekel'in vergi borçlarına karşılık olarak Maliye Bakanlığınca el konuldu. Özelleştirme Yüksek Kurulu da, söz konusu arazinin Maliye Bakanlığına devrini gerçekleştirdi.

Geçen yıl 5765 sayılı Kanunla kurulan İstanbul Şehir Üniversitesi ise, Maliye Bakanlığından, üniversite kampüsü için irtifak hakkı yoluyla Hazine arazisi talebinde bulundu. Üniversite, devir sonrasında da bu araziye talip oldu.

Yapılan görüşmelerin ardından Kartal'daki Tekel arazisinin kampüs için Şehir Üniversitesine tahsis edilmesi kararlaştırıldı ve buna ilişkin işlemler başlatıldı. Bu çerçevede İrtifak Hakkı Sözleşmesi hazırlandı ancak son anda söz konusu arazinin kullanımıyla ilgili bazı sorunlar olduğu ortaya çıktı.

Tekel arazisinin küçük bir bölümünün SİT alanı olduğu belirlendi, yine arazinin bir bölümü için özelleştirme sırasında Tekel'in sigara fabrikalarını alan BAT'a kullanım hakkı verildiği anlaşıldı.

ÖN İZİN BEDELİ 1,6 MİLYON LİRA

Maliye Bakanlığı, ilgili kurum ve kuruluşlar nezdinde bu sorunların aşılması için harekete geçti.

Yetkililer, Kartal Tekel arazisinin İstanbul Şehir Üniversitesine kampüs yapımı için 49 yıllığına devrine ilişkin İrtifak Hakkı Sözleşmesinin hazır olduğunu, sorunların aşılmasının ardından da imzalanmasının beklendiğini bildirdi.

Bu arada yapılan ön değerlendirmede, 300 dönümlük arazi için İstanbul Defterdarlığınca yıllık 1,6 milyon lira ön izin bedeli tespit edildi. Yetkililer, irtifak hakkı bedelinin bu rakamın en az 2 katı olacağını belirtti.

Ancak Maliye Bakanlığı, 14 Mart'ta yayımlanan ''Hazine Taşınmazlarının İdaresi Hakkında Yönetmelikte Değişiklik Yapılmasına Dair Yönetmelik'' ile irtifak hakkı ve kullanma izni bedellerinde indirime gitti.

Küresel ekonomik krizin Türkiye'ye yansımaları da dikkate alınarak yatırımcılara yönelik yapılan düzenlemeyle yatırımcıya yeni Hazine arazisi tahsislerinde irtifak hakkı ve kullanma izin bedelleri 3 yıl süreyle yüzde 70 indirimli tahsil edilecek. İndirim uygulaması, 3 yıl sonra sona erecek ve normal tarifeye dönülecek.

İndirim uygulamasından sanayi, eğitim, sağlık ve diğer alanlara yatırım yapanlar yararlanacak. 

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*