Sigara fiyatları 2014 Ocak - Sigara zammı 2014 - Tekel duruma ne diyor?

Sigara fiyatları 2014 Ocak - Sigara zammı 2014 - Tekel duruma ne diyor?.8895
05.01.2014 / 08:13:55

Sigara fiyatlarına zam yapıldı. Sigara içicileri yapılan zamdan sonra sigaralarını zamlı almaya başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:


Bakanlar Kurulu, tütün mamullerindeuygulanan ÖTV'de de artışa gitti. Buna göre, paket başına asgari maktu vergi 3,22 liradan 3,75 liraya, TL'ye, paket başına maktu vergi de 9,22 kuruştan 13 kuruşaçıkarıldı. ZAM GELECEK DİYE SİGARA SATILMIYOR

Türkiye Esnaf ve SanatkarlarKonfederasyonu (TESK) Başkanı Bendevi Palandöken, sigara üreticilerinin esnafasigara satmadığını ifade etti.

Devletin sadece sigaradan 30 milyar lira KDV ve ÖTV dahil vergi geliri olduğunu belirtenPalandöken, ülke genelinde bulunan 200 bini aşkın bakkal ve büfeci esnafının yıllık gelirinin yüzde 60'ının sigaradan oluştuğunu hatırlattı. Ancak sigara üreticilerinin esnafa sigara satmadığını öne süren Palandöken, "Esnafla vatandaş karşı karşıya kalıyor. Bu konuda yetkililerle görüşmelerimiz sürüyor. Bir an önce esnafın mağduriyeti giderilmelidir" dedi.

Bakanlar Kurulu Kararına göre, bazı mallarda uygulanan Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) oranları ile maktu ve asgari maktu vergi tutarlarında değişikliğe gidildi. Bakanlar Kurulu kararına göre, yeni binek otomobil, alkollü içkiler, tütün ürünleri ve cep telefonlarında uygulanan ÖTV'de artışa gidildi.

Değişikliğe ilişkin karar, Resmi Gazete'nin bugünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe girdi. Buna göre, aralarında motorlu araçlar, tütün mamulleri ve alkollü içkilerin de bulunduğu bazı mallarda uygulanan ÖTV oranları ile maktu ve asgari maktu vergi tutarları ve işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarında değişikliğe gidilmesine karar verildi.

Yeni binek otomobil alımında ödenen ÖTV'de artışa gidilirken, motor silindir hacmi bin 600 cm3'ü geçmeyenler için uygulanan yüzde 40 vergi oranı yüzde 45'e, motor silindir hacmi bin 600 cm3'ü geçen fakat 2 bin cm3'ün altında olanlar için uygulanan yüzde 80 vergi oranı yüzde 90'a, motor silindir hacmi 2 bin cm3'ü geçenler için uygulanan yüzde 130 vergi oranı ise yüzde 145'e yükseltildi. Alkollü içkilerde de asgari maktu vergi tutarı birada yüzde 15, diğer alkollü içkilerde yüzde 10 oranında artırıldı.

Cep telefonlarından adet başına uygulanan 100 liralık vergi de 120 liraya yükseltildi.

TÜTÜN İTHALATINDAN ALINAN TÜTÜN FONU TUTARINDA İNDİRİME GİDİLDİ

Öte yandan, işlenmemiş tütün ithalatından alınan tütün fonu tutarını, AB Komisyonu'na verilen Eylem Planı doğrultusunda bin 500 dolar/ton'dan bin 200 dolar/ton'a indirilmesine karar verdi.

Bu arada 

Son dönemde “Bana Bir Koca Lazım” şarkısıyla müzik dünyasında adından söz ettiren Hülya Avşar, yeni albümü “Aşk Büyükse”yi tanıtmak için radyocu Emel Yalçın’ın Pal FM’deki programına konuk oldu. 

 

Yayın öncesi stüdyodaki Noel Baba maketini kucağına alarak poz veren ünlü sanatçı, “Kocayı bulamadım ama babayı buldum” diye espri yaptı. Avşar, “Bana Bir Koca Lazım” şarkısı için de şunları söyledi: “Bu şarkının şöyle bir handikapı var; erkeklerin söyleyemeyeceği bir şarkı. Bir kadın şarkısı. Yine de bu riski göze aldım. Keyifli geldiği için okudum. Evli olsaydım inandırıcılığı olmazdı belki. Ama beni anlatan bir şarkı değil.” Ünlü sanatçıya ayrıca yıllardır küs olduğu Tarkan’la yeni yılda barışıp barışmayacağı soruldu. Avşar, “Tarkan’la küs değilim, sadece kızgınım” yanıtını verdi. 

'Sigara içen kadını eve sokmam'

Sigara konusunda hassas olduğunu söyleyen Hülya Avşar "Sigara içen arkadaşımı evime almıyorum, kafede ya da lokantada ağırlıyorum. Çünkü bir kadının ağzının sigara kokmasına katlanamam. Kardeşim Leyla da İstanbul'a gelince bende değil, Helin'de kalır" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*