Sigara içen ebevyenlerin çocuklari horluyor

  • Giriş : 23.11.2005 / 00:00:00

ERZURUM - Ebeveyni sigara içen çocuklarin uykuda horladigi bildirildi. Sigara içilen ortamlarda yasayan çocuklar solunum yolu rahatsizligina yakalaniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Ebeveynlerinden her ikisi de horlayan çocuklarin uykuda horlama rahatsizligina yakalanma riski iki kat daha artiyor. Anne- babasi ya da çiftlerden birisinin dahi sigara içmesi halinde 1- 6 yas arasindaki çocuklarda solunum sorunlariyla birlikte kronik gece öksürügü görülme riskinin yüksek oldugu bildirildi.

Erzurum Gögüs Hastaliklari Hastanesi Bashekimi ve intaniye uzmani Dr. Ayhan Yigit, sigara içilen ortamlarda yetisen çocuklarin ruhsal, bedensel ve zihinsel rahatsizliklara yakalandigini ifade etti.

Yigit, özellikle büyüme ve gelisme çagindaki çocuklarin ebeveynlerinin sigaradan uzak durmasini istedi. Sigara içen ebeveynlerin çocuklarinda gece uykususunda horlama rahatsizliginin tesbit edildigini dile getiren Yigit, bunun da çocugun ileri yaslarda kalp rahatsizligina yakalanma riskini arttirdigina dikkat çekti. Yigit, "Sigara içen ebeveynler farkinda olmadan çocuklarinin da ölümlerine neden olmaktalar." diye konustu. Sigara içilen evlerde yetisen 4 yas altindaki çocuklarda sürekli horlama rahatsizliginin görülmesi halinde acilen uzman doktora götürülmesini de isteyen Ayhan Yigit, "Çocuklari sigara ile öldürmeyelim." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious