Sigara içenler ülke ekonomisini felç ediyor

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'de 17 milyon kişinin sigara içtiği belirtilirken bu insanların günde 17 milyon dolar, yılda ise 6.5 milyar doları sigara almak için harcadıkları belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Böylelikle sigara içen kişilerin ülke ekonomisine vermiş olduğu zararın yıllık 8.5 milyar doları bulduğu ifade ediliyor.
Kayseri Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Demirel, sigara içen kişilerin sayısının her geçen gün arttığını bununla birlikte ülke ekonomisine vurulan darbenin de aynı oranda ilerlediğini bildirdi. Son belirlemelere göre Türkiye'de 17 milyon insanın sigara içtiğini ifade eden Demirel, bu insanların hem sigaraya, hem de sağlık harcamalarına verdikleri paranın yıllık 8.5 milyar doları bulduğunu vurguladı. Sigara içme yaşının 12'lere düştüğünü dile getiren Demirel, yapılan araştırmalarda sigara içenlerin yüzde 80'inin 18 yaş altında olduğunu kaydetti.

Sigara firmalarının artık 9 -13 yaş arası gruba yönelik insanları hedef aldığını ve bu yaş grubundakileri sigaraya bağımlı hale getirebilmek için kampanyalar düzenlediklerini anlatan Demirel, "Türkiye'de sigara içilmesini engellemek için düzenlenen kampanyalar genellikle 18 yaş ve üstü insanları ilgilendiriyor ve onların anlayabileceği şekilde düzenleniyor. Bunun farkında olan büyük sigara firmaları sigaraya karşı düzenlenen kampanyalardan etkilenmeyecek, bu tür kampanyaları anlayamayacak yaş grubu olan 9-13 yaş arasındaki çocuklara yönelik kampanya başlatıyor. Türkiye'de sigara içen kişilerin yüzde 80'ini 18 yaş altındaki çocukların oluşturduğunu biliyoruz. Bu durumda insanların 18 yaşına kadar sigara içmesi engellenebilirse ülke genelinde sigara içenlerin sayısını yüzde 80 oranında azaltmış oluruz" diye konuştu.

Amerika'da yapılan bir araştırmaya göre ölüm olaylarında sigara birinci sırada yer alırken pasif içicilikten kaynaklanan ölüm olaylarının da üçüncü sırada yer aldığına dikkat çeken Demirel, sigara içen insanların hem kendilerinin hem de çevresindeki insanların hayatlarıyla oynadıklarını belirtti. Sigarayı bırakma işinin sadece düzenlenen kampanyalarla olamayacağını anlatan Demirel, insanlarında sigara içen yakınlarını kontrol edip uyarması gerektiğini ancak bu şekilde sigara içme oranlarının düşürülebileceğini bildirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious