Sigara içmeyenler daha uzun yaşıyor

Sigara içmeyenler daha uzun yaşıyor.8385
  • Giriş : 11.05.2009 / 16:10:00

Sigara içmeyen kişilerin kalp hastalığı gibi çeşitli hastalıklara yakalanma şansı daha az, böylece sigara içenlere göre daha uzun yaşıyorlar.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Norveç'te 54 bin kadın ve erkek üzerinde gerçekleştirilen çalışma, Stockholm'de EuroPRevent 2009 Kongresi'nde kamuoyuna sunuldu. Uzmanlar, sigara içmenin, kardiyovasküler ya da çeşitli nedenlerden dolayı ölümle bağlantısının güçlü olduğunu söylüyorlar.

Oslo Üniversitesi'nden ve Norveç Halk Sağlığı Enstitüsü'nden Profesör Haakon Meyer'e göre, çalışmanın sonuçları uzun süreli, mutlak bir çalışmaya bağlı. Sonuçlarının arkasında, 1974 yılında Norveç'in 3 eyaletindeki davet edilen orta yaştaki kadın ve erkeğin temel kardiyovasküler görünteleriyle katıldığı geniş kapsamlı tamamlayıcı çalışma yatıyor. Bu tarihten sonraki 30 yıl boyunca ölümler, düzenli olarak Norveç nüfus kayıtlarına eklendi.

2006-2008 yılları arasında yapılan anket ile katılımcıları sigara içmeyenler, yeni başlayanlar, günde 1-9 sigara, günde 10-19 sigara ve 20'den fazla sigara içenler olarak sınıflandırıldı. Sonuçlar, orijinal 54 bin 75 katılımcıdan, 13 bin 103'ünün devam eden çalışma süresince öldüğünü gösterdi. Sigara içmeyenlerin yüzde 18'iyle karşılaştırıldığında çok sigara içen erkeklerin yüzde 45'inin 30 yıl süreçte öldüğü belirlendi.

Benzer şekilde çok sigara içen kadınların , yüzde 33'ü ölürken, hiç sigara içmeyenlerin sadece yüzde 13'ü hayatını kaybetti.

Meyer, "Bu sonuçlar, sigara içmenin ölüm üzerindeki büyük etkisini gösterdi. Biz burada çok fazla sayıda insan hakkında konuşuyoruz" dedi. Ayrıca, araştırmada sigara içmenin felç ve şeker hastalığı oluşumuyla güçlü bağlantısı olduğu tespit edildi.

Zaman

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*