Sigara ikram etmek nezaket değil

Sigara ikram etmek nezaket değil.6441
  • Giriş : 05.02.2008 / 17:17:00

Sigara ikram etmek bir nezaket değil adam öldürmeye teşebbüstür.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Düzce Üniversitesi Tıp Öğretim Üyesi Doç Dr. Öner Balbay, sigara ikram etmenin bir nezaket olmadığını aksine adam öldürmeye teşebbüs olduğunu söyledi.

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Öner Balbay, sigara ikram etmenin bir nezaket olmadığını aksine adam öldürmeye teşebbüs olduğunu söyledi. Sakarya İl Sağlık Müdürü Hasan Bektaş da, dünyada her yıl 1 milyon insanın sigara kullanmadığı halde sigara dumanına maruz kalarak hayatını kaybettiğini belirtti.

Adapazarı Büyükşehir Belediyesi ile İl Sağlık Müdürlüğü tarafından ortaklaşa düzenlenen ''Sigara ve Kanser'' konulu seminer Adapazarı Kültür Merkezi'nde (AKM) yapıldı.

Seminere konuşmacı olarak katılan Sağlık Müdürü Bektaş, sigaranın halk sağlığını tehdit eden ve ortadan kaldırılması gereken bir sorun olduğunu belirtti. Aktif ve pasif içiciliğin ölümlere ve bir takım sakatlıklara neden olduğunun herkes tarafından bilindiğini ifade eden Bektaş, bir çok kişinin sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kaldığını vurguladı. Sigaranın neden olduğu kanser ölümlerine bakıldığında bu sorunun ne kadar ciddi boyutlara ulaştığının anlaşılacağına dikkati çeken Bektaş, "Sigara içmediği halde sigara dumanına maruz kalarak dünyada 1 milyon insan hayatını kaybediyor. Alışkanlıklarımızın önüne geçemediğimiz taktirde sigaranın ölümüne neden olmaya devam edeceğini herkes biliyor. Sigara ile mücadelede mutlaka kamuya ait ve kamusal alanda bir kısım kanunlar yürürlüğe kondu veya konulmak üzere. Ancak yasal alandaki bu çalışmaların yeterli olmayacağı kanaatindeyiz. Dolayısıyla halkı bilinçlendirme toplartıları yapılması gerekiyor." diye konuştu.


SİGARA İKRAM ETMEK NEZAKET DEĞİL ADAM ÖLDÜRMEYE TEŞEBBÜSTÜR

Düzce Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç Dr. Öner Balbay, sigaranın önemli bir sağlık sorunu olduğunu kaydederek sigaranın başta akciğerolmak üzere bütün organlarınıda etkilediğini dile getirdi. Bilimsel araştırmalara göre genç erkeklerin sert bir izlenim bırakmak için, genç kızların ise modern ve bilinçli bir kadın görüntüsüne kavuşmak için sigaryala tanıştığını anlatan Balbay, sigara ikram etmeninde bir nezaket olmadığını aksine adam öldürmeye teşebbüs olduğunu vurguladı.

Balbay, şöyle konuştu: "Sigara içenler yanındakilere de sigara nezaketen ikram ediyor. Aslında sigara ikram etmek nezaket değil, adam öldürmeye teşebbüstür. Sigara başvurmamızın gerçekte tek bir nedeni var. Bence bunun nedeni binlerce insanın sigara içiyor olmasıdır. Tiryakilerin ortak bir söylemi var, ben düştüm bu illete siz düşmeyin, ama aynı kişiler içmeye devam ediyor. Taksit taksit sağlığımızı veriyoruz ve sonrasında peşin peşin ödüyoruz. Kimisi sigara içtiğinde zevk aldığını söylüyor? Sigaradan zevk almak mümkün mü? Sigara içtiğimiz zaman içimizdeki canavarı besliyoruz. İlk sigara içtiğimizi hatırlarsak kendimizi zorla nikotine alıştırıyoruz. Sigara içtiğimiz zaman rahatladığımızı düşünüyoruz. Çözüm için politik irade şart ve bu politik irade de sergilendi. Sigara Yasası çıktı. Bu politik irade sayesinde toplumsal bilinçlenme de tabiki artacak. İlk hedef sigaraya hiç başlamama ya da başlamayı engellemek olmalıdır. Baktık ki sigara içmeyenlerin sigara başlamasının nedeni başkalarının sigara içtiğini görmesi. Bunun için de sigara içenlerin önlenmesi gerekiyor. İçenlerin de sigarayı gözönünde içmemeleri gerekiyor."

CİHAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious