Sigara kanunu ertelenmeyecek

Sigara kanunu ertelenmeyecek.10325
  • Giriş : 11.06.2009 / 23:38:00

TBMM Başkanı Köksal Toptan: "Sigara kanununun ertelenmesi, parlamento ve hükümet için söz konusu değildir"

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM Başkanı Köksal Toptan, 19 Temmuz'da pastane, kahvehane, lokanta ve eğlence mekanlarında da yürürlüğe girecek olan sigara yasağında bir ertelemenin söz konusu olmadığın belirterek, "Kanunun ertelenmesi, parlamento ve hükümet için söz konusu değildir. Şöyle bir kandırmaca ve yutturmaca içine girilmemelidir, 'sigara yasak olursa müşteri gelmez' Ne yapacak müşteri gelmeyip, aç mı kalacak" dedi.

Sigarayla mücadele kapsamında başlatılan 'Dumansız Hava Sahası' kampanyası çerçevesinde sigarayı bırakan milletvekillerini ödüllendirmek için tören düzenlendi. Rixos Otel'de gerçekleştirilen törene TBMM Başkanı Köksal Toptan, Sağlık Bakanı Recep Akdağ, milletvekilleri ve çok sayıda davetli katıldı.

Törende konuşan Toptan, toplumun kapalı mekanlarda sigara içilmemesini öngören yasaya büyük destek verdiğini belirterek, milletvekillerinin de bu konuya TBMM'de çok büyük hassasiyet gösterdiğini kaydetti. Toptan, 'bir büyük kulübün başkanı' dediği, ancak ismini vermediği bir spor kulübü başkanının maçlarda canlı yayın sırasında puro içerek topluma kötü örnek olduğunu vurgulayarak, herkesin bu konuda duyarlı olması gerektiğinin altını çizdi.

TBMM Başkanı Toptan, 19 Temmuz'da pastane, kahvehane, lokanta ve eğlence mekanlarında da yürürlüğe girecek olan sigara yasağında bir ertelemenin söz konusu olmadığın belirterek, "Kanunun ertelenmesi, parlamento ve hükümet için söz konusu değildir. Şöyle bir kandırmaca ve yutturmaca içine girilmemelidir, 'sigara yasak olursa müşteri gelmez' ne yapacak müşteri gelmeyip, aç mı kalacak" şeklinde konuştu. Toptan, sigara yasağının Türkiye'nin geleceğine yapılan en büyük yatırım olduğunu savunarak, bu konuda emeği geçenlere teşekkür etti.

Sağlık Bakanı Recep Akdağ ise, sigara yasağını öngören yasanın cezaları öngörmesine rağmen bir ceza yasası olmadığı ifade ederek, "Herkesin başına bir zaptiye, bir polis dikemezsiniz ama bu konuda duyarlılık oluşturabilirsiniz. Biz bunu başardık" dedi. Akdağ, lokanta, bar ve eğlence mekanlarına kendilerini yasaya hazırlamaları için tanınan 14 aylık sürenin 19 Temmuz'da dolacağını belirterek, "Herkes kendini hazırlasın. Çocuklarımız ve insanımızın geleceği için bunu yapmak zorundayız. Yasa uygulanacak" diye konuştu.

Konuşmların ardından Toptan ve Akdağ, sigarayı bırakan milletvekillerine hediye verdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*