Sigara kısırlığa neden oluyor

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Sigara başta akciğer, gırtlak ve mide kanserleri olmak üzere, beyin hastalıkları, görme bozuklukları, körlük ve kısırlığa neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nin sigara bırakma polikliniği çalışanları, "Sigarasız Bir Dünya Günü" dolayısıyla hasta ve hasta yakınlarına TORAKS Derneği'nin hazırladığı broşür ve kitapçıkları dağıttı.
Sigaranın birçok hastalığa sebep olduğunun altını çizen Demir, "Başta akciğer, gırtlak ve mide kanserleri olmak üzere, kalp hastalıkları, damar tıkanıklıkları, bronşit, beyin hastalıkları, görme bozuklukları, körlük ve kısırlık gibi birçok rahatsızlığın temelini oluşturuyor. Yani sigara bütün organları etkiliyor. Hamilelerde içilmesi ise daha tehlikeli. Bebekte fiziki rahatsızlıklara, beden ve zihin gelişme bozukluklarına yol açıyor." diye konuştu.

2003 yılından beri sigaradan kurtulmak isteyen tiryakilere medikal ve motivasyon destek tedavisiyle hizmet veren polikliniğin 350'ye yakın hastası olduğunu söyleyen poliklinik sorumlusu Uzm. Dr. Atike Kayık Demir, "Polikliniklerin başarı hedefleri yüzde 30 ile 35 civarıdır. Bizim başarımız yüzde 40'a yakın." dedi.

Sigarayı bırakmak için müracaat edenlerle ilk olarak eğitim toplantısı yaptıklarını anlatan Dr. Demir, "Pazartesi, çarşamba ve cuma günleri hizmet veriyoruz. Toplantıdan sonra tedavi görmek isteyen kişilere randevu veriliyor. Tetkikler yapılarak hastanın sağlık durumu belirlendikten sonra motivasyon destek tedavisiyle medikal tedaviyi birlikte yapıyoruz." şeklinde konuştu.

Sigarayı bırakan kişileri en az bir yıl daha kontrol altında tuttuklarını belirten Demir, "Fiziki bağımlılığı olanlar yaklaşık 1.5 ay içinde tedavi ediliyor. Psikolojik bağımlıların tedavisi ise daha uzun sürüyor. Kişiye göre aylar, hattâ yıllar alabiliyor." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious