Sigara kullanma yaşı 7'ye düştü

  • Giriş : 03.03.2007 / 00:00:00

Türkiye'de uyuşturucu ve alkolün kullanma yaşı her geçen gün düşerken, sigaraya başlama yaşının da 7'ye kadar düştüğü bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

'İLKOKUL ÖĞRENCİLERİNİN YÜZDE 11.7'Sİ SİGARA İÇİYOR'

Kolay tütün şirketlerinin çocukları ve gençleri sigaraya başlatmak için her türlü yol ve yönteme başvurduğunu iddia ederek, "Yapılan çalışmalarda, sigaraya başlama yaşı gittikçe düşüyor. Üniversite öğrencilerinin yüzde 23-48'i sigara içiyor. Lise öğrencilerinin yüzde 20'si, 7-13 yaşı grubu ilkokul öğrencilerinin ise yüzde 11. 7'si sigara içiyor. " diye konuştu.

Alkol alışkanlığının gençler arasında yaygınlaştığına dikkati çeken Kolay, içimi kolay olan ve zararsız zannedilen bira gibi alkollü içeceklerin bu yaş grubundakiler tarafından alınması ve dozunun giderek artırılmasının bağımlılığa yol açtığı uyarısında bulundu.

Okul, dershaneler, kurslar ve spor alanları gibi gençlerin sıklıkla gittiği yerlerin çevresinde alkol satışının kesinlikle yasaklanması gerektiğini anlatan Kolay, 18 yaşın altındakilere alkol satışı yapılmaması için denetimlerin sıkılaştırılması gerektiğini söyledi.

Türkiye'de 17 milyon sigara bağımlısı bulunduğunu belirten Kolay, tütün ve tütün ürünlerinin yol açtığı sağlık sorunları nedeniyle ülkede saatte 12, günde 300, bir yılda ise 117 bin kişinin hayatını kaybettiğini bildirdi.

Kolay, "Alkol nedeniyle kalp ve kan dolaşımında tahribat, üreme organlarındaki tahribat nedeniyle kısırlık ve iktidarsızlık, zamanla çeşitli akıl ve ruh hastalıkları görülür. " dedi.

'SİGARA PAKETLERİNDEKİ UYARILAR ETKİLİ OLMADI'

2006 yılının başından itibaren sigara paketleri üzerine çeşitli sağlık uyarıları yer almaya başladığını hatırlatan Kolay, satış rakamları göz önünde bulundurulduğunda bu uygulama tiryakiyi pek fazla etkilemediğini kaydetti.

Türkiye'de 2003'de 108. 2 milyar, 2004'de 108. 8 milyar, 2005'de 106. 7 milyar, 2006'da ise 107. 9 milyar adet sigara tüketildi. Son 10 yılda Türkiye'de sigara tüketiminin yüzde 50 arttığı, önlem alınmadığı takdirde 2050 yılında bir yılda sigaradan ölenlerin sayısının 240 bine ulaşacağı uyarısını dile getiren Kolay, TBMM'de bekleyen sigarayla mücadele yasasının mutlaka çıkarılması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious