Sigara paketi aldatmacası!

Sigara paketi aldatmacası!.11272
  • Giriş : 02.05.2008 / 21:05:00

Bu haber sigara tiryakilerine! İçtiğiniz sigaraların üzerindeki oranlar göründüğü gibi değil. Asıl zehir oranı onların üç kat fazlası...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İngiliz Kanser Araştırma Vakfı sponsorluğunda yapılan araştırmada, Türkiye'de satılan sigaralarda, paketlerde belirtilenin 3 katı karbonmonoksit ve zifir tespit edildi.

Sigara paketlerinde yazılan zehir oranlarının çok daha düşük gösterilmesi, 35 milyon sigara tiryakisinin bulunduğu Türkiye'de yeni bir sağlık skandalını daha ortaya çıkardı.

Araştırmayı yürüten Yrd. Doç. Dr. Çarkoğlu, nikotin, karbonmonoksit ve zifir oranı belirleme testinin yeni bir şeklinin de dünyadaki ilk denemelerinden biri olduğunu söylerek, bu yeni test metodunun, gerçek insan içimine çok daha yakın ölçümler yapmayı hedeflediğini belirtti.

Çarkoğlu şöyle devam etti:

Sigaranın içerik bilgileri üreticilerin kendi laboratuarlarında yaptıkları testlere dayanarak bildirilmektedir. Bu bildirimlerin ne oranda tutarlı ve bağımsız kurumlar tarafından yapılan testlerle uyumlu olup olmadığına bakmak üzere İngiliz Kanser Araştırma Vakfı (Cancer Research UK)' nın sponsorluğunda Prof. Ann McNeill (Nottingham Üniversitesi Epidemioloji ve Toplum Sağlığı Bölümü), Erdem Pulcu ve Yrd.Doç. Aslı Çarkoğlu'nun (Doğuş Üniversitesi Psikoloji Bölümü) yaptıkları bir araştırmanın ilk etabında ülkemizde yaygınlıkla satılan sigara markalarının akredite bir uluslar arası laboratuar tarafında testini yaptırmışlardır.

Nikotin, zifir ve/veya karbon monoksit oranlarında paket üzerinde belirtilenlerden istatistiki olarak anlamlı farklılıklar bulunmuştur. Bu bulgular 150'den fazla sigara markası satılan ülkemizde acilen bir uluslar arası akreditasyona sahip, sigara üreticilerinden bağımsız bir test laboratuarının kurulmasının gerekliliğine işaret etmektedir. Örneğin, nikotin oranı bildiriminde yapılan 0,03 mg.lık bir sapma tek bir sigara için önemsiz gibi görünse de 20 sigaralık bir pakette ortalama bir sigaranın içerdiği kadar nikotinin yasal boşlukların ardına sığınarak kullanıcıya iletilmesi anlamına gelebilir.

Araştırmaya dahil edilen 6 markada eski teste göre ortalama olarak 0,77 mg. nikotin, 9,10 mg. karbonmonoksit ve 9,40 mg. zifir bulunurken, insan içimi parametrelerine göre yapılan testlerde bu miktarların 2mg. nikotin, 25,03 mg. karbonmonoksit ve 27,38 mg. zifir olarak ölçüldüğü tespit edilmiştir.

3 KAT FAZLA ZEHİRLENİYORSUNUZ

Bu farklılıklar, kullanıcının paket üstünde okuyarak düşündüğünden çok daha fazla (yaklaşık 3 kat fazla) nikotin, zift ve karbonmonoksite maruz kaldığını göstermektedir.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious