Sigara paketlerindeki uyarıcı yazılar ne kadar etkili?

Sigara paketlerindeki uyarıcı yazılar ne kadar etkili?.9226
  • Giriş : 03.09.2007 / 08:22:00

Sigara paketlerindeki uyarıcı yazıların tıp öğrencilerini bile etkilemediği ortaya çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Gençleri en az etkileyen uyarıcı yazı, “Sigara içmek öldürür” yazısı oldu.

Trakya Üniversitesi (T.Ü.) Tıp Fakültesi’nde öğrenim gören ve sigara içen öğrencilerle yapılan anket, uyarıcı yazıların, bilgileri en yüksek oranda algılayabilecek kişilerde bile yeterli etki oluşturmadığını gösterdi.

DÖRTTE BİRİ SİGARA İÇİYOR

T.Ü. Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Celal Karlıkaya, Sigara paketlerinin üzerindeki uyarı yazılarının etkisini ortaya çıkarmak için tıp fakültesi öğrencilerine bir anket uygulandığını belirterek şu bilgileri verdi: “Toplam 758 tıp öğrencisiyle yüz yüze anket yaptık. Bu öğrencilerden 196’sı (yüzde 26) halen sigara içiyorlar. Tıp fakültesi öğrencileri 1. sınıftan son sınıfa kadar sürekli sigaranın insan sağlığına zararları ve sigara içmemenin sağlığa yararları konusunda bilgilendirilmekte ve bu konuda birçok zorunlu dersler almaktadırlar. Bu kişiler aynı zamanda toplumda en yüksek oranda eğitime açık kesimlerden birisidir. Tıp öğrencileri uyarıcı yazılardan bu kadar az etkileniyorsa diğer kişiler hiç etkilenmeyecektir.’’ Anket sonuçlarına göre, sigara paketlerindeki en az etkileyici yazıların “Sigara içmek öldürür”, “Sigara içenler genç yaşta ölür” ve “Sağlık kuruluşları sigarayı bırakmada size yardımcı olabilir” yazılarının olduğu anlaşıldı.

EN ÇOK ETKİLEYEN YAZILAR

En çok etkileyen yazılar ise şöyle sıralandı: “Çocukları koruyun: Dumanınızı onlara solutmayın”, “Sigara içmek cildin erken yaşlanmasına neden olur”, “Sigara içmek ölümcül akciğer kanserine neden olur” ve “Sigara içmek ağrılı ve yavaş bir ölüme neden olabilir”.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious