Sigara tiryakisine yatakta tedavi

Sigara tiryakisine yatakta tedavi .7582
  • Giriş : 22.09.2007 / 22:07:00

Karaman Devlet Hastanesinde, Türkiye'de ilk kez sigara tiryakilerine yatakta tedavi uygulaması yapılıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Karaman 82. Yıl Devlet Hastanesi Göğüs Hastalıkları Uzmanı Dr. Münir Türkkaya, yaptığı açıklamada, sigara bağımlılığının artık dünyada bir hastalık olarak algılandığını söyledi.

Bu düşünceden yola çıkarak, sigara tiryakilerine yatakta tedavi uygulaması başlattıklarını bildiren Türkkaya, halen bu şekilde tedavi yapan sadece Kanada'da bir hastane bulunduğunu, yatarak sigara tiryakilerini tedavi eden dünyada ikinci hastane olduklarını söyledi.

Hastanın kendilerine başvurmasını, sigarayı bırakma fikrinde kararlılığının bir işareti olarak algıladıklarını ifade eden Türkkaya, ''Hastaya önce, bazı anket formları doldurtuyoruz ve nikotin bağımlılık testine tabi tutarak, nikotin bağımlılık derecesini ölçüyoruz. Yapılan test sonucu derecesi ağır ve çok ağır çıkan kişileri yatarak tedavi amacıyla hastanemize yatırıyoruz'' dedi.

Hastaneye yatacak kişinin kendilerine, asgari 7 gün tedavi göreceğini taahhüt ettiğini söyleyen Türkkaya, şunları kaydetti:

''Hasta yattıktan sonra tüm tahlilleri yapıyoruz. Kişinin başlangıçtaki sıkıntıları kolay atlatması için ilaç tedavisi uyguluyoruz. Ayrıca, psikiyatriden destek alıyoruz. Bilinçlendirme tedavisi ile farkındalık oluşturmaya çalışıyoruz. Hastaların yatma süresi 7 günden 20 güne kadar değişebiliyor. Genellikle olumlu sonuçlar alıyoruz. Hastalarımız memnun olarak hastanemizden ayrılıyorlar. Kapımız tüm sigara bağımlılarına açık.'' Karaman İl Sağlık Müdürü Recep Şeker de uygulamanın Türkiye'de bir ilk olduğunu belirterek, ''Uygulamaya 1.5 yıl önce başladı. Dünyada sadece Kanada'da bir hastane sigara bağımlılarını hastaneye yatırarak tedavi ediyor. Kanada'daki hastanenin tedavideki başarı sonuçlarını açıklayan bilimsel bir çalışma yok. Bizde de sonuçlar konusunda bilimsel çalışma olmamakla beraber, kendi hastalarımız üzerinde yüzde 70 başarı sağladığımızı düşünüyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious