Sigara tüketimi yüzde 80 arttı

  • Giriş : 27.05.2006 / 00:00:00

Son 20 yılda Türkiye'de tüketimi yüzde 80 oranında artan sigaranın içerisinde 4 binden fazla kimyasal madde bulunduğu ve vücutta tüm sistem ve organlara zarar verdiği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sigaranın akciğer kanseri ölümlerinin yüzde 90'nından, tüm kanser ölümlerinin yüzde 30'undan, bronşit ölümlerinin yüzde 75'inden, kalp krizi ölümlerinin yüzde 25'inden sorumlu olduğu belirtildi.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şubesi'nin 31 Mayıs 'Dünya Sigarasız Günü' nedeniyle yaptığı yazılı açıklamada, Sigara içenlerde içmeyenlere oranla akciğer kanseri gelişme riskinin 15-20 kat daha fazla olduğu kaydedildi. Günümüzde sigara şirketlerinin 'Hafif', 'Yumuşak' veya 'Az Katranlı' gibi yeni çeşitlerle daha fazla yayılmaya çalıştığı ifade edilen açıklamada şöyle denildi;

"Bu yeni çeşitler 20. yüzyılda oldukça popüler hale gelmiş ve satışlarda artmalar saptanmıştır. Sigara şirketleri, sağlıklarından endişe eden sigara içicilerini bu yeni ürünlerin güvenli olduğu konusunda ikna etmişler ve kendilerine güvenmelerini sağlamışlardır. Şirketler eski ve yeni müşterilerini, sinsice ve aldatmaca dolu rakamlarla meyve ve çiçek isimleri gibi sağlıkla ilgili güzeml mesajlar veren isimlerle adlandırılıp maskeleyerek, göz alıcı güzel ambalajlar hazırlayarak kandırmakta ve kazançlarını artırmayı hedeflemektedirler."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious