Sigara üreticileri halkı yanıltıyor

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Denizli İl Sağlık Müdür Vekili Dr. Ahmet Gündoğdu, tütün endüstrisinin, son yıllarda sigaraya karşı artan mücadele ve önlemler sebebiyle yeni taktiklerle sigara içen kişi sayısını artırmaya çalıştığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Tütün şirketleri yeni ürünleri pazarlayarak sigara tüketicilerinin aklını çelmeye çalıştığını ifade eden Gündoğdu, "Bu ürünlerin sağlık riskleri yönünden daha az zararlı olduğunu iddia etmekte ve göz boyamaktadırlar. Tütün şirketleri daha az zararlı olduğunu ima eden isimler altında, kılık değiştirilmiş yeni ürünleri pazarlayarak, daha çekici görünüşte paketleyerek ve hoş meyve kokuları ekleyerek pazar paylarını artırmaya çalışmaktadırlar" dedi.

Dünyada her yıl 31 Mayıs'ın "Dünya Sigarasız Günü" olarak kutlandığını belirten Müdür Gündoğdu, Dünya Sağlık Örgütüne (DSÖ) üye devletler 1987 yılında bu günü, sigara salgını ile oluşan önlenebilir hastalık ve ölümlere dikkat çekebilmek için etkinlik günü olarak belirlediğini ifade etti.

Bu yılki Dünya sigarasız gününün amacının, tütün ürünlerinin, sigara, pipo, puro, nargile enfiye, dumansız tütün gibi tümünün zararlı olduğu konusunda kamuoyunu bilgilendirmek olduğunu açıklayan Gündoğdu, kullanılan hafif, çok hafif gibi tanımlamaların ve sigara çeşitlerinin yanıltıcı olduğunu vurguladı.

Gündoğdu, DSÖ Tütün Kontrolü Çerçeve Sözleşmesi, küreselleşen sigara salgınına ve tütün endüstrisinin yeni, daha az zararlı gibi gösterilen ve daha çekici kılınan silahlar geliştirmesine ve artan sigara içme oranlarına bir cevap olarak geliştirildiğini kaydetti.

Tütün kullanımı bütün ülkeler açısından yaygın bir alışkanlık olduğunun altını çizen Gündoğdu, tütün kullanımının yol açtığı sağlık sorunlarının ortaya konmasından sonra özellikle gelişmiş ülkelerde sigara kullanımında azalma meydana geldiğini anlattı. Bunun üzerine sigara firmaları ürünlerini satabilmek için yeni pazarlar aramaya giriştiğine değinen Gündoğdu, "Tütün kullanımının fazla olmadığı gelişmekte olan ülkelere yönelmişlerdir. Bunun sonucunda gelişmekte olan ülkelerde de sigara kullanımı artış meydana gelmiş ve yabancı sigara markalarına yönelme de artmıştır. Son yıllarda uluslararası düzeyde gösterilen çabalar sonucunda tütün kullanımının dünya ölçeğinde kontrol altına alınması bakımından olumlu bazı gelişmeler de kaydedilmiştir" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious