Sigara ve alkol kısırlık yapıyor

Sigara ve alkol kısırlık yapıyor.8180
  • Giriş : 27.02.2008 / 09:49:00

Sigara, alkol ve aşırı şişmanlık gibi sosyal nedenlerin erkek kısırlığında belirleyici rol oynadığı tespit edildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Semih Özkan, yılda yaklaşık 90 bin kadar çiftin kısırlık sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirterek, fast food tarzı beslenme ile aşırı sıcağın da erkeklerdeki kısırlığın diğer nedenleri arasında sayılabileceğini belirtti.

Sigara, alkol ve aşırı şişmanlık gibi sosyal nedenlerin erkek kısırlığında belirleyici rol oynadığı belirlendi. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Semih Özkan, yılda yaklaşık 90 bin kadar çiftin kısırlık sorunuyla karşı karşıya kaldığını belirterek, fast food tarzı beslenme ile aşırı sıcağın da erkeklerdeki kısırlığın diğer nedenleri arasında sayılabileceğini belirtti. Üroloji Uzmanı Doç. Dr. Semih Özkan, yaptığı açıklamada kısırlığın, toplumun yüzde 15'inde görülen bir problem olduğunu söyleyerek "Türkiye'de her yıl 600 bin civarında evlilik olmaktadır, yılda yaklaşık 90 bin kadar çiftin ise kısırlık sorunuyla karşılaştığı gözlemlenmektedir" dedi. Doç. Dr. Semih Özkan sigara ve alkolün de sperm kalitesini düşürdüğünün altını çizdi. Sigara içilen ortamlarda bulunan pasif içiciler de dahi ortamın havasını solumaları yoluyla havada bulunan zehirli maddeleri solunum yoluyla alarak sperm üretiminin olumsuz etkileneceğini bildirdi. Yapılan araştırmaların, haftada 60 ml. üzeri alkol kullanımının sperm üretimini olumsuz yönde etkilediğini gösterdiğini belirten Doç. Dr. Özkan, "Ayrıca steroid, antidepresan, sulfomidli bazı abtibiyotikler, kanser tedavisinde kullanılan bazı ilaçlar da sperm kalitesi, hareketliliği ve üretimi için zararlı olabilmektedir" diye konuştu. Testiste gerçekleşen sperm üretim işlevinin, çevresel koşulara oldukça duyarlı olduğunu kaydetti. Doç. Dr. Semih Özkan, sperm üretiminin uygun olmayan her koşuldan olumsuz olarak etkilenebileceğini ifade etti. Doç. Dr. Özkan, fast food tarzı beslenmeden uzak kalınması gerekliliğini belirtti. Özkan, "Yüksek kolesterol, spermin zar yapısını bozduğu için döllenme yeteneğini azaltır ve kısırlığa neden olabilir. Bu nedenle özellikle "Fast Food" denilen aşırı yağlı, kolesterolü arttırıcı gıdalardan uzak durmak gerekir" dedi.

-SICAK SU BANYOLARI VE SAUNALARA DİKKAT-

Doç. Dr. Semih Özkan, aşırı sıcakların sperm üretimini olumsuz etkileyeceğini belirterek "Kısırlık sorunu ile karşı karşıya olan erkeklere kesinlikle, sıcak su banyoları ya da saunaları tavsiye etmeyiz. Ayrıca dar iç çamaşırları da aşırı sıcak oluşturduğu için testis damarlarının genişlemesi sonucu sperm kalitesini azaltabilir" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious