Sigara ve duman soğuk algınlığını tetikliyor

Sigara ve duman soğuk algınlığını tetikliyor .8051
  • Giriş : 28.10.2007 / 10:27:00

İnsan sağlığının düşmanı sigara, bağışıklık sistemini zayıflattığı için 'grip riski'ni artırıyor. Çünkü, sigara, kişinin bağışıklık sistemini zayıflatıyor ve bu nedenle de kişi hastalığa hızlı yakalanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Ayrıca, sigara içenlerde, üst solunum yolu enfeksiyon riskinin 1.5 kat daha yüksek olduğunu söyleyen uzmanlar, gripten korunmada en kolay ve etkili yolun, sigara ve tütün dumanından uzak durmak olduğunu belirtiyor.Uzmanlara göre, sigara ve pasif içicilik vücudun ve solunum yollarının yapı ve işlevlerinde değişikliklere yol açıyor. Sigara içenlerde soğuk algınlığı, grip, zatürree, lejyoner hastalığı, tüberküloz, bulaşıcı menenjit ve diş eti enfeksiyonu riski artıyor.

Bursa Şevket Yılmaz Devlet Hastanesi Başhekimi Op. Dr. Osman Naci Çelik, ıÜübağışıklık sistemindeki bozuklukların sigaranın bırakılması halinde kısa sürede düzeldiğini ifade etti. Dr. Çelik, sigara içenlerin içmeyenlere göre daha sık soğuk algınlığına yakalandığını kaydederek, "Yapılan bilimsel araştırmalar günde iki paket sigara içen bir kişinin, Hiroşima'ya atılan atom bombasının öldürücü dozuna eş değer radyoaktivite etkisi altında kaldığını ortaya koymuştur. Sigaranın insan sağlığına zararını herkes biliyor, ancak uyuşturucu bağımlılarının çoğu sigara kullanmışlardır. Sigara, uyuşturucuya giden yolun başıdır. Sigaranın yol açtığı erken ölümler, trafik, iş kazaları gibi tüm erken ölümlerin toplamından beş kat daha fazladır. Sigarayı bırakan bir kişinin çok kısa süre içinde tansiyon ve nabzının normale döndüğünü unutmayın. Bağışıklık sistemini zayıflattığı için sigara soğuk algınlığını tetikliyor. Kış mevsimine girdiğimiz şu günlerde kalbimizi ve en önemlisi sağlığımızı düşünüyorsak sigara ve dumanından uzak duralım" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious