Sigara ve içki sanal takibe alındı

  • Giriş : 03.08.2007 / 08:52:00

“Bandrollü Ürün İzleme Sistemi”ne uygun üretilen sigara ve içkiler, önümüzdeki günlerde raflardaki yerini almaya başlayacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İçki ve sigarada sahtecilik ve vergi kaçağı ile mücadeleyi öngören “Bandrollü Ürün İzleme Sistemi”ne uygun üretilen sigara ve alkollü içkiler, önümüzdeki günlerde raflardaki yerini almaya başlayacak.

Gelir İdaresi Daire Başkanı ve Ürün İzleme Sistemi Koordinatörü Mustafa Erdin’den alınan bilgiye göre, sigara üreticileri ile alkollü içki üretici ve ithalatçıları, 24 Temmuz’dan itibaren 126 hat üzerinden on-line ortamda Gelir İdaresi’ndeki DATA Merkezi’ne bağlandı. Bu şekilde alkollü içkilerde ilk kez bandrollü üretim ve ithalata, tütün mamullerinde ise yeni bandrollerle üretime başlanmış oldu.

TALEP YÜKSEK

Firmalar, tütün mamullerinde 1 aylık dönem için 592 milyon 712 bin 320 bin, rakı, cin ve votka için 22 milyon 274 bin 500, şarap için 4 milyon 867 bin 700, ithal alkollü içkiler için de 1 milyon 11 bin 121 adet bandrol siparişi verdi.

DAKİKA DAKİKA İZLEME

İlk hafta bu siparişlerin tütün mamullerinde 380 milyon 59 bin 200’ü, rakı, cin ve votkada 3 milyon 444 bini, şarapta 3 milyon 447 bin 500’ü karşılandı. İtalatçılara da 611 bin 490 adet bandrol tesliminde bulunuldu. Birada ise bandrol yerine kutu biralarda kutunun altına, şişe biralarda ise kapağın üstüne kodlama işlemine geçildi. Kurulan DATA Merkezi, Maliye’nin sektörü izleme üssü de oldu. Üreticilerin bağlandığı bu merkezde, bandroller sayesinde üretim bantları dakika dakika izlenebiliyor. İdare, sistemin daha etkin işlemesi için “Bildirim Otomasyon Sistemi” kurmaya da hazırlanıyor. Bu sistemde de, özellikle alkollü içki üreticilerinin hammadde girişleri yakın takibe alınacak. İdare, sahtecilik ve kaçak içki ve sigara ile mücadele için ayrıca 500 mobil araç satın aldı. Erdin ayrıca, önümüzdeki günlerde çıkarılacak bir tebliğ ile stoktaki alkollü içkilere bandrol yapıştırılması için de firmalara 5 Kasım’a kadar süre verileceğini de bildirdi. Bi tarihten sonra bandorolsüz satış yapılamayacak.

Erdin, yeni sistem ile yılda 5,6 milyar ile 5,7 milyar paket sigara, 120 milyon da alkollü ürün bandrolü kullanılmasının beklendiğini de sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious