Sigara vücuttaki C vitaminini yok ediyor

  • Giriş : 31.05.2006 / 00:00:00

Günde en az 10 tane sigara içen bir kişide sigaranın neden olduğu kanser ve nefes darlığı gibi birçok hastalığın yanı sıra C vitamini eksikliğine bağlı hastalıkların da görüldüğü belirtildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Cumhuriyet Meydanı'na açılan stantta sigarayı bırakan her vatandaşa C vitamini yönünden zengin olduğu bilinen taze sıkılmış portakal suyu ikram eden Yeşilay Kayseri Şube Başkanı Ertuğrul Uyanık, vatandaşlara sigarayı bıraktırabilmek için çalıştıklarını söyledi. İnsanın günlük C vitamini ihtiyacının 250 miligram olduğuna dikkat çeken Uyanık, "Günde 10 çöp sigara 250 miligram C vitaminin yok ediyor. İnsanında günlük vitamin ihtiyacı 250 miligram olduğuna göre daha fazla sigara içen insanlarda ciddi manada C vitamini eksikliği ve buna bağlı hastalıklar görülüyor" dedi.

Sigara içme yaşının günümüzde 12'lere düştüğüne değinen Uyanık, Türkiye'de yetişkin ve üretken nüfusun yüzde 70'inin sigara içtiğini belirtti. Sigaranın artık bir ikram olarak sunulduğunu ve insanların bu durumu çok doğal karşıladığını anlatan Uyanık, "Evlerde ve toplu yaşanılan yerlerde insanlar hem kendilerinin hem de çevresindeki diğer insanların sağlığını hiçe sayarak rahatlıkla sigara içilebiliyor. Bu durumun mutlaka önüne geçilmesi gerekir" diye konuştu.

Sigaranın alkol ve uyuşturucu kullanımı da artırdığına değinen Uyanık, hiç sigara kullanmayan bir insanın diğer kötü alışkanlıklara başlama olasılığının yüzde bir olmasına rağmen, sigara kullanan insanlarda bu oranın yüzde 30-40'lara çıktığını söyledi.

39 yaşında olan ve yaklaşık 20 yıldır sigara içtiğini belirten Mehmet Saraç isimli vatandaş, başlatılan kampanyadan çok etkilendiğini belirtti. Kampanyaya destek vermek amacıyla bundan sonra sigara içmeme sözü veren Saraç, bu zamana kadar çok fazla zararını gördüğünü artık kullanmayacağını ifade etti.

C vitamini eksikliğinde oluşan en ağır durum skorbüt hastalığı olarak belirtiliyor. Bunun dışında diş eti kanamaları ve çekilmeler, enfeksiyonlara karşı dayanıksızlık ve zor iyileşme, deride küçük kanamalar, halsizlik ve iştahsızlık görülen diğer belirtiler olarak sıralanıyor.

C vitamini eksikliğinin artması durumunda burun kanamaları, ağız içinde yaralar, diş kayıpları, eklem şişmeleri, kemik ağrıları ve nefes darlığı görülüyor. Çocuklarda büyümenin yavaşlaması, enfeksiyonlara karşı vücut direncinin azalması ve sık mikrobik hastalıkların gelişmeye başlaması gibi birçok sağlık sorununun C vitamini ile ilişkili olduğu biliniyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious