Sigara yasağı için erteleme talep edildi

Sigara yasağı için erteleme talep edildi.8385
  • Giriş : 01.06.2009 / 12:34:00

19 Temmuz'da kahvehane ve lokantalarda başlayacak sigara yasağı uygulamasına ilişkin sektör temsilcileri, ertelenme veya sigara içenlere özel bölüm talebinde bulundu. Bakan Akdağ son sözü söyledi:

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Sağlık Bakanı Recep Akdağ, kahvehane, lokanta gibi iş yerlerinde başlayacak sigara yasağı uygulamasına ilişkin sektör temsilcilerinin, yasağın ertelenmesi veya sigara içenlere özel bölüm ayrılmasını talep ettiklerini, ancak yasağın kanunda öngörüldüğü gibi 19 Temmuzda başlayacağını bildirdi.

Akdağ, Sağlık Bakanlığı ve sivil toplum kuruluşu yetkilileriyle Dünya Sigarasız Günü dolayısıyla 5727 Sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Yasa'nın bugüne kadarki uygulama sonuçlarını, Rixos Grand Ankara Otel'de düzenlenen basın toplantısında değerlendirdi.

Kapalı mekanlarda sigara içilmesini yasaklayan kanunun geçen yıl yürürlüğe girdiğini hatırlatan Akdağ, o tarihten bu yana Türkiye'de sigara içme oranının yüzde 33'den yüzde 31'e düştüğünü bildirdi.

Kanun gereği, 19 Temmuz 2009 itibariyle kahvehane, pastane, lokanta gibi işletmelerde de sigara içme yasağının başlayacağını anımsatan Akdağ, bir kaç gün önce sektör temsilcileriyle konuya ilişkin görüşme yaptıklarını, temsilcilerin ''Yasağın başlangıç tarihinin ertelenmesi'' ve ''Sigara içenler için özel bir bölüm ayrılması'' yönünde taleplerini ilettiklerini söyledi. Akdağ, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Aslında yasayı yaparken bunları tartışmıştık. Bunları bilimsel gerçekler çerçevesinde insanımızı korumak için yaptık. Geçiş süreci uzun bir süre, 14 ayda bu sürede yasanın uygulamasının kolaylaşması gerekiyordu. Ancak görüyoruz ki toplumu, kamuoyunu farklı yönlendirmeye dönük bir takım davranışlar var.''

Akdağ, kanunu uygulayacaklarını belirterek, ''İktidarda da biziz. Bu yasayı TBMM'ye getirdik. 19 Temmuzda kanunun gerektirdiği uygulama başlayacak'' diye konuştu.

-DOMUZ GRİBİ-

Bakan Akdağ, bir gazetecinin ''domuz gribi virüsüne'' ilişkin sorusu üzerine de bugüne kadar Türkiye'de domuz gribi virüsü tespit edilen 4 hastadan 2'sinin Türkiye'ye gelmeden önce ABD'de doktora gittiklerinin ve ilaç tedavisine başladıklarının tespit edildiğini söyledi.

Akdağ, İzmir'de domuz gribi virüsüne rastlanan 2 kişiden birinin ilaç tedavisi nedeniyle ateşinin düştüğünü, bu nedenle de termal kameralarca tespit edilemediğini belirterek, ABD'de H1N1 virüsüne rastlanan eyaletlerde, daha sonraki vakalarda domuz gribi virüsü testi yapılmadığını söyledi.

Bu durumun, virüsün ülkeler arasında yayılmasına neden olduğuna işaret eden Akdağ, ''Biz, DSÖ ve virüsün görüldüğü ülke bakanlıklarına, özellikle ülkeden çıkış yapanlara kendi ülkesinde virüs tespitine yönelik tedbirler alınması tavsiyesinde bulunacağız. Seyahat ertelenebilir, hastaya konuya ilişkin bilgi verilebilir. Eğer amaç virüsün yaygınlaşmasını yavaşlatmaksa, alınabilecek önlemlerden biri de bu olabilir'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*