Sigara yasağı öne çekiliyor

Sigara yasağı öne çekiliyor.16555
  • Giriş : 13.07.2008 / 12:18:00

Kapalı mekanlarda sigara içme yasağının uygulamaya girmesiyle birlikte alışveriş merkezlerinde (AVM) bulunan kafe ve restoranların cirolarının düştüğü yönünde gelen tepkiler üzerine alışveriş merkezleri mercek altına alınacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Cirolardaki düşüşün gerçek nedeni araştırılacak gerekirse kafe ve restoranlarda Temmuz 2009'da başlayacak sigara yasağı öne çekilecek.

Alışveriş merkezlerindeki kafe ve restoranlarda uygulanan sigara yasağı nedeniyle müşterilerini caddelerdeki kafe ve restoranlara kaptıran alışveriş merkezlerinin "ciromuz düştü' tepkisi üzerine hükümet harekete geçti. Sigara yasağının başladığı 19 Mayıs tarihinden buyana sıkıntıya giren alış veriş merkezlerindeki kafe ve restoranlar milletvekillerini mektup ve e-mail yağmuruna tuttu. Haksız rekabet ile karşı karşıya kaldıkları yönünde eleştirilerde bulunan alışveriş merkezlerindeki durum Dünya Sağlık Örgütü ile iki bilimsel kurumla yapılacak bir çalışma sonucunda tespit edilecek.

HAKSIZ REKABET ARAŞTIRILACAK

Sigara yasağına ilişkin yasal düzenlemenin mimarlarından Meclis Sağlık Komisyonu Başkanı AKP Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, "Alışveriş merkezlerindeki kafe ve restoranlardaki sıkıntı sigaradan mı yoksa mevsimsel nedenlerden mi kaynaklanıyor, bunu Dünya Sağlık Örgütü'nün de içinde bulunduğu ve iki bilimsel kurumla bir çalışma ile araştıracağız. Bilim adamları da bu konuda destek olacaklar" dedi.

Alışveriş merkezlerindeki kafe ve restoranlar ile dışarıdaki kafe ve restoranların müşteri durumları ve cirolarının yapılacak araştırma ile karşılaştırılacağını anlatan Erdöl, "Bize veriler, kanıtlar gelecek. Kanaatlerle değil kanıtlarla konuyu değerlendireceğiz. Gerekli araştırmaları yaptıktan sonra gerçekten bir sıkıntı ve cirolarda bir kayıp söz konusu ise sigara yasağını öne çekebiliriz. Sigara yasağının söz konusu yerlerde de erkene alınmasını tavsiye edebiliriz. Gerçekten ortada haksız bir rekabet var mı bakılacak ve gerekli önlemler alınacak. Ama hiçbir şekilde sigara yasağından geri adım atılmayacak " diye konuştu.

Erdöl şöyle deva"AVM'lerde amaç yemek yemek. Lokantalarda da yemek yeniyor bu yönünü de düşünmek lazım. Bilim adamlarından bu konuda yardım talep ettik. Araştırma sonucunda bize iki şık sunacaklar. Ya,"Düşüşlerle sigara yasağının ilgilisi yok' denilecek o zaman yapılacak bir şey yok. İkinci şık ise "Evet AVM'lerinde cirolar belirgin bir şekilde düşmüştür. Gerçekten haksız rekabeti engellemek lazım. O zaman dışarıdaki yasağı erken bir tarihe çekeceğiz."

Alışveriş merkezlerinin yoğun olduğu İstanbul, Ankara, İzmir ve Adana'da araştırmanın yapılacağını kaydeden Erdöl, yapılacak araştırmanın alışveriş merkezlerinde bulunan lokantalardaki ciro düşüşün sigaradan kaynaklanıp kaynaklanmadığının net bir şekilde ortaya çıkaracağını söyledi. Erdöl, yapılacak araştırmanın 10-15 gün içinde sonuçlanacağını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*