Sigara yasağı Temmuz'da başlıyor

Sigara yasağı Temmuz'da başlıyor.8385
  • Giriş : 22.05.2009 / 08:37:00

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, ''Vatandaşı tehdit eden kanser, şişmanlık, kalp damar hastalıkları ile uğraşmak zorundayız. Bunların en önemli nedeni tütün kullanımı'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sigara yasağının kapsamını genişleten 5727 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesinden sonra geçen bir yıllık süreç, Ankara İl Sağlık Müdürlüğünde yapılan toplantıyla değerlendirildi.

Hastalıkların nedeni tütün kullanımı
Toplantının açılışında konuşan Aksoy, geçen yıl yalnızca 3 kızamık vakasının görüldüğünü, çocuk felcinde de önemli mesafe alındığını belirtti. Aksoy, ''Vatandaşı tehdit eden kanser, şişmanlık, kalp damar hastalıkları ile uğraşmak zorundayız. Bunların en önemli nedini tütün kullanımı'' dedi.

Herkes destek vermeli
TBMM'nin, tütün kullanımının önlenmesine yönelik bir yasa çıkararak, bu konuda destek olduğunu ifade eden Aksoy, bu yasaya sahip çıkılması gerektiğini, sadece cezai işlemlerle bir yere varılamayacağını, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerinin de ilgi ve desteğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Denetçiler görevini yapıyor
Tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesine yönelik yasanın bir yıl önce çıktığını ve bu bir yılı ''dolu dolu'' geçirdiklerini ifade eden Aksoy, Ankara'da çok sayıda denetçi olduğunu söyledi. Aksoy, yapılan denetimlerde, yasaya uymayan yerlerin ikaz edildiğini ve para cezaları verildiğini kaydetti.

Aksoy, 19 Temmuz'dan itibaren sigara yasağının bütün kapalı mekanlarda uygulanacağını hatırlattı.

Ankara Vali Yardımcısı Celal Dinçer de konuşmasında, tütün ürünlerinin içilmesine yönelik yasağa yöneticilerin gerekliği duyarlılığı göstermesi durumunda, Türkiye'nin gıpta edilecek bir ülke olacağını belirtti.

Yasağı uygulamada kararlıyız
Çok az ülkede sigara yasağına yönelik yasal düzenleme bulunduğunu ifade eden Dinçer, ''Ankara'da yasağın noktasına kadar uygulanmasına kararlı olduklarını'' dile getirdi. Dinçer, ''Bu yasa ile biz yaşam hakkını koruyoruz. Bu yasanın uygulanması el birliğiyle yapılacak çalışmalarla mümkün'' diye konuştu.

Müşteri kısa sürede alışır
''Müşterilerimiz azalacak'', ''uygulama ertelenecek'' gibi karşı propagandalara da dikkati çeken Dinçer, başka ülkelerdeki örneklerden görüldüğü gibi ilk 5-7 ayda müşteri azlığı yaşanabileceğini ancak 7 aydan sonra müşterinin artacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*