Sigara yasağını klima ile delecekler

Sigara yasağını klima ile delecekler.10285
  • Giriş : 03.06.2009 / 02:00:00
  • Güncelleme : 03.06.2009 / 00:10:46

Sigarada milyon dolarlık klima oyunu: Klimayı takan sigara yasağı uygulamasından muaf olacak mı?

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye'de 30 bine yakın restoran, bar ve eğlence mekânı bulunuyor. Bu mekânların tamamında 19 Temmuz itibari ile sigara yasağı uygulamasına başlanacak. Ancak süre daraldıkça sektördeki panik havası da artıyor. Bu panik havası bazı uyanık girişimciler içinde fırsat kapısına dönüştü. Yasada değişikliğe gidildiği ve sigara dumanını temizleyen klima takan iş yerlerinin yasadan muaf tutulacağı dedikodusunu yayan uyanıklar bu sayede piyasadan milyonlarca dolar değerinde sipariş topladı.

Öte yandan dedikodunun kaynağı olarak sigara lobisi ile Sağlık Bakanlığı arasında uzun süren klima pazarlığının olduğu söyleniyor. Sigara lobisinin yaydığı dedikoduya göre, İşletme sahipleri sigarayı temizlediği iddia edilen klimaları iş yerine takan işletme sahiplerini yasadan muaf tutulmasını talep etti.

Bu talep de bakanlık yetkileri tarafından ciddi şekilde araştırıldı. Bazı Bakanlık yetkilileri de lobiye yeşil ışık yakan açıklamalar yapınca umutlar iyice yükseldi. Kısa bir süre sonrada restoran sahipleri arasında "klima takan yasadan muaf olacakmış" kanısı oluştu. Hatta mekân sahipleri klimaların nasıl temin edileceği konusunda arayışa bile girdi. İstanbul'da önemli bir eğlence merkezinin sahibi olan A.G de bu konuda hızlı davrandı ve ayrı bir şirket kurdu. Ürünün ithalatı için Rekabet Kurumu'na başvuran A.G piyasadan ciddi orandan sipariş topladı.

TAKSİM'DEN BİR ÇOK SİPARİŞ ALINDI

Yine bir başka girişimci ise işi reel olarak ticarete döktü. Taksim'deki cafe ve barları dolaşan kişi bu klimaları pazarlamaya başladı. İş yeri sahiplerine Bakanlığın bu konuda yeni bir düzenlemeye gittiğini söyleyen ve elinde bakanlığın bu konuda yaptığı bazı çalışma örneklerini de belge gibi gösteren kişi bu sayede ciddi oranda sipariş aldı.

Klimanın ithalatının sınırlı sayıda olacağını da belirten uyanık girişimci firma sahiplerinin bazılarından ön ödeme dahi aldı. HABERTURK.COM'a konuşan firma sahipleri klimaların Temmuz gibi ellerinde olacaklarını söylüyor. Bazı firma sahipleri ise Bakanlığın bu konuda geri adım atmadığını öğrendikten sonra klima alımından vazgeçtiklerini de belirtiyorlar. Bir başka firmanın sahibi ise Phillip Morris firmasında yetkililerin geldiğini ve klimayı kendilerine ücretsiz takacağını da belirtti.

BASINA KAPALI TOPLANTIDA “YANDIK ABİ” DİYALOGLARI

Dier taraftan, 27 Mayıs tarihinde Sağlık Bakanlığı'nın Turizm, Restaurant ve Kulüp Yatırımcıları, İşletmecileri Derneği (TURYİD) ve diğer sektör federasyonları ile basına kapalı yaptığı toplantıda bu konu en fazla tartışılan maddeler arasına girdi. Sağlık Bakanı Recep Akdağ'a sigara dumanına havalandırma sistemleri ile temizleme ve sigara içilmesine izin verme konusunda ciddi baskı yapıldı. Ancak Akdağ'ın verdiği mesaj bu konuda beklenti içinde olanları adeta şok etti.

Asla bir düzenleme söz konusu olmadı ve olmayacak diyen Akdağ, bu konudaki tartışmaları bitirmiş oldu. Toplantının bitmesinin ardından katılımcılar arasında bazı diyolaglar da olayın hangi boyutlarda olduğunu ortaya koymaya yetti. Arkadaşına “Yandık Abi. Milyonlarca dolar yatırdık. Ne yapacağız?” diyen bir kişi salondan üzgün bir şekilde ayrıldı.

"KLİMA SİGARA DUMANIN ETKİSİNİ YOK ETMEZ"

Prof. Dr. Birol Kilkış'a göre sigara dumanını temizleyen bir klima bulunmuyor. Bu konunun bir kandırmaca olduğunu ve yasada da yer verilmediğini ifade eden Kilkış, bu konuda ortaya çıkan dolandırıcılara karşı herkesin dikkatli olması gerektiğini belirtti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*