Sigara yasağının kapsamı genişletildi

Sigara yasağının kapsamı genişletildi.8385
  • Giriş : 21.05.2009 / 14:44:00

Ankara İl Sağlık Müdürü Mustafa Aksoy, ''Vatandaşı tehdit eden kanser, şişmanlık, kalp damar hastalıkları ile uğraşmak zorundayız.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Sigara yasağının kapsamını genişleten 5727 sayılı Tütün Mamullerinin Zararlarının Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun'un yürürlüğe girmesinden sonra geçen bir yıllık süreç, Ankara İl Sağlık Müdürlüğünde yapılan toplantıyla değerlendirildi.

Toplantının açılışında konuşan Aksoy, geçen yıl yalnızca 3 kızamık vakasının görüldüğünü, çocuk felcinde de önemli mesafe alındığını belirtti. Aksoy, ''Vatandaşı tehdit eden kanser, şişmanlık, kalp damar hastalıkları ile uğraşmak zorundayız. Bunların en önemli nedini tütün kullanımı'' dedi.

TBMM'nin, tütün kullanımının önlenmesine yönelik bir yasa çıkararak, bu konuda destek olduğunu ifade eden Aksoy, bu yasaya sahip çıkılması gerektiğini, sadece cezai işlemlerle bir yere varılamayacağını, kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticilerinin de ilgi ve desteğine ihtiyaç duyulduğunu vurguladı.

Tütün ürünlerinin zararlarının önlenmesine yönelik yasanın bir yıl önce çıktığını ve bu bir yılı ''dolu dolu'' geçirdiklerini ifade eden Aksoy, Ankara'da çok sayıda denetçi olduğunu söyledi. Aksoy, yapılan denetimlerde, yasaya uymayan yerlerin ikaz edildiğini ve para cezaları verildiğini kaydetti.

Aksoy, 19 Temmuz'dan itibaren sigara yasağının bütün kapalı mekanlarda uygulanacağını hatırlattı.

Ankara Vali Yardımcısı Celal Dinçer de konuşmasında, tütün ürünlerinin içilmesine yönelik yasağa yöneticilerin gerekliği duyarlılığı göstermesi durumunda, Türkiye'nin gıpta edilecek bir ülke olacağını belirtti.

Çok az ülkede sigara yasağına yönelik yasal düzenleme bulunduğunu ifade eden Dinçer, ''Ankara'da yasağın noktasına kadar uygulanmasına kararlı olduklarını'' dile getirdi. Dinçer, ''Bu yasa ile biz yaşam hakkını koruyoruz. Bu yasanın uygulanması el birliğiyle yapılacak çalışmalarla mümkün'' diye konuştu.

''Müşterilerimiz azalacak'', ''uygulama ertelenecek'' gibi karşı propagandalara da dikkati çeken Dinçer, başka ülkelerdeki örneklerden görüldüğü gibi ilk 5-7 ayda müşteri azlığı yaşanabileceğini ancak 7 aydan sonra müşterinin artacağını söyledi.

Konuşmaların ardından, Prof. Dr. Nazmi Bilir ''Sigaranın Dünü, Bugünü'', Doç. Dr. Dilek Aslan ise ''Dumansız Hava Sahası'' konusunda katılımcıları bilgilendirdi.

Toplantıya, bazı ilçe belediye başkanları, kaymakamlar ile kamu kurum ve kuruluşlarının yöneticileri katıldı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*