Sigara yüzünden iki bacağı kesildi

  • Giriş : 27.11.2006 / 00:00:00

Sigara sebebiyle yakalandığı hastalık sonucu iki bacağı da kesilen 44 yaşındaki Halil Ekinci, "Keşke doktorların uyarılarını dikkate alıp bu illetten zamanında kurtulsaydım.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Sigara, insanların sağlığını tehdit eden en büyük tehlikelerden birisi. Araştırmalara göre sigaranın neden olduğu hastalıklar yüzünden Türkiye'de her yıl 150 bin, dünyada ise 4 milyon kişi hayatını kaybediyor. Ayrıca yüzbinlerce insan da sigaranın sebep olduğu hastalıklar sonucunda kol ve bacaklarını kaybediyor. Yüz binlercesi de astım, kronik bronşit ve kalp damar rahatsızlıklarına yakalanıyor. Yeşilay Derneği'nin 2006 Yılı Zararlı Alışkanlıklar Raporu'na göre ülkede sigaraya başlama yaşı 10'a kadar düştü. Bağımlıların hem sigaraya, hem de sağlık harcamalarına verdikleri para yıllık 9 milyar doları buluyor. Sigara içenlerin yüzde 80'i 18 yaşın altında. İnsan sağlığını bu derecede tehdit eden sigaranın tüketimi her yıl daha da artıyor. Sigara yüzünden hayatı kararanların anlattıkları birer ibret tablosu niteliği taşıyor.

Sigara içtiği için iki bacağını birden kesilen Halil Ekinci, şimdi bin pişman. Genç yaşta sigara içmeye başlayan Ekinci, Burger hastalığına yakalandı. Kılcal damarların el ve ayaklardan başlayarak, kol ve bacaklara kadar tıkanıp bu organların kesilmesine kadar varan hastalık, belirtilerini ilk önce Ekinci'nin ayak parmağında gösterdi. Doktora giden Ekinci'nin ilk önce ayak parmağı kesildi. Doktorların 'sigara içmeye devam edersen ayaklarını bile kesmek zorunda kalırız' uyarılarını dikkate almayan Ekinci, "Doktorlar, sigarayı bırakmamı istemesine rağmen ben parmağım kesildikten sonra da sigara içmeye devam ettim. Sonunda hastalık diğer bacaklarıma yayıldı ve iki ayağım da kesildi. Şimdi hatamın bedelini çekiyorum" diyor.

İnsanların sağlıklarını kaybettikten sonra değerini anladığını dile getiren Ekinci, "Keşke bu illetten zamanında kurtulsaydım. Şimdi bana dünyaları verseniz iki bacağımın yerini asla tutamaz. Benim düştüğüm hataya diğer insanlar düşmesin. Sigara tiryakilerine sesleniyorum. Bırakın şu illeti. Yazık değil mi sağlığınıza, harcadığınız paralara" çağrısında bulunuyor. İki yıldır protez bacaklarla yürüyen Ekinci, Konya'daki hırdavat dükkanını işletiyor.

Başka bir ibret öyküsü ise 35 yıllık sigara tiryakisi Mithat Bayram'a ait. IQS Sigarayı Bıraktırma Merkezi Konya Şubesi'nden aldığı tıbbi tedavi yardımı ile sigarayı bırakan Mithat Bayram, ucuz kurtulduğu için sevinenlerden. Yaptığı hesaplama sonucu bugüne kadar sigaraya yaklaşık 35 bin YTL harcadığının ortaya çıktığını vurgulayan Bayram, "Şimdi düşünüyorum da ne kadar hata yapmışım. Sigaraya verdiğim para ile bir ev alırdım. Hem de şu illeti vücuduma sokmazdım. İnsanlar sigaraya verdiği parayı alıp çöpe atsalar daha hayırlı. Çünkü parayı çöpe attığın için sağlığın bozulmaz. 35 sene beni zehirlesin diye sigaraya para verdim. Ne büyük hata yapmışım." ifadelerini kullanıyor. Bayram, sigaranın terörden daha beter tehdit olduğuna dikkat çekerek, "Eşkıya insana zulüm çektirir, bir yere kadar gider. Sigaranın insafı imanı yok." diye yakınıyor.

20 yıllık sigara tiryakisi Münire Eğribaş ise aynı merkez sayesinde sigarayı bıraktı. Kendi kendine sürekli olarak 'Ben artık sigara içmiyorum' dediğini anlatan Eğribaş, tedavi sonucu kısa bir sürede sigarayı bıraktığını vurguluyor. Sigara yüzünden tat alma duyusunun yok olduğunu bildiren Eğribaş, yıllarca yediği yemeklerden tad alamadığını söylüyor. Eğribaş, "Sigarayı bırakabileceğimi aklımın ucundan bile geçmezdi. Günde iki paket içiyordum. Herkes sigarayı bırakmamı istiyordu ama bir türlü bunu başaramıyordum. Sigarayı bıraktıktan sonra bana nasıl zarar verdiğini yeni yeni anlıyorum. Şimdi yediğim yemekten tat almaya başladım. Meğerse ben önceden ot yiyormuşum." diyor. Herkese sigarayı bırakma tavsiyesinde bulunan Eğribaş, "Sigara içenlerin kokusundan tiksiniyorum. Nasıl bu kadar sigara içtim anlamıyorum. Yirmi yıl içtiğim sigaranın hiçbir faydasının olmadığını, yüzlerce zararı bulunduğunu geç te olsa farkettim" diye konuşuyor.

SİGARADA HER ZEHİR VAR

Tütünün içinde 4 bine yakın zehir mevcut. İşte bunlarndan bazıları: Nikotin (kanserojen), Polonyum 210 (kanserojen), Radon (radyasyon), Metanol (füze yakıtı), Toluen (tiner), DDT (böcek öldürücü), Hidrojen siyanür (gaz odaları zehiri), Arsenik (fare zehiri), Amonyak (tuvalet temizleyicisi), Aseton (oje sökücü), Kadmiyum (akü metali), Bütan (tüp gaz), Naftalin (güve kovucu), Karbon (egzoz monoksit gazı), 3 bin 885 ayrı toksik madde.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious