Sigaraya zam geldi mi?

Sigaraya zam geldi mi?.12506
  • Giriş : 02.12.2016 / 10:30:00
  • Güncelleme : 02.12.2016 / 20:03:48

Sigara ve alkol fiyatlarına zam geldiği öğrenildi. Elde edilen bilgilere göre bütün sigaralar ve alkollü ürünler zamlandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sigaraya ve alkole gelen zam, Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi. Sigara ve alkole "vergi zammı" geldiği öğrenildi. Zam, yılbaşından önce gerçekleştirildi ve bugün Resmi Gazete'de yayınlanarak yürürlüğe girdi.

Yeni sigara fiyatlarının satış merkezlerinde gün içerisinde güncellenmesi bekleniyor.  Alkollü içki-sigarada özel tüketim vergisi(ÖTV) oranı yüzde 10-27,5 arasında arttı.

Zamlı fiyatlar tiryakilerin canını bir hayli sıkacak. Zamlı yeni sigara fiyatları ise henüz listelere yansımadı. Fiyatlar güncellenince yeni listelere bu sayfadan ulaşabilirsiniz.

RESMİ GAZETE'DE YAYINLANAN METİN ŞÖYLE:Sigaranın zararları ise saymakla bitmiyor. Sigaranın insan sağlığı için inanılmaz derecede kötü olduğunu herkes bilmektedir. Bu da çok çeşitli tıbbi problemler yüzünden sefaletin anlatılmamış bir miktarına neden olur. İngiltere'de her yıl yaklaşık 96.000 kişinin sigara içmekten kaynaklanan hastalıklardan öldüğü ve tüm düzenli sigara içicilerinin yaklaşık yarısının bağımlılıklarıyla öleceği tahmin edilmektedir. Peki içenlerde görülen 7 tip özellik nedir? Tütünün içindeki nikotin ve katran, dişlerinizi kısa sürede sarı yapabilir. Ağır sigara içenler sıklıkla uzun yıllar sigara içtikten sonra dişlerinin neredeyse kahverengileşmesinden yakınırlar., Sigara içmek, dişlerinizin çenesinizdeki diş etlerine ve kemiğine nasıl bağlandığını etkiler; bu da sigara içenler diş eti hastalığından muzdarip olma ihtimalini artırır. Diş etlerindeki dokuları şiddetle etkileyerek onları enfeksiyona karşı daha savunmasız hale getirir. Ayrıca, çenede kemik kaybına yol açabilir ve dişlerinizi yerinde tutan kemiği parçalarsa, zayıfladığında, diş kaybında büyük bir artış şansınız olur. Sigara içmek, çürük ve boşluklara neden olabilecek dişlerde bakteri veya plak oluşumunda artışa neden olur. Sigara kaynaklı plak ayrıca dişeti altındaki dişlerin köklerini destekleyen dokuları da etkileyebilir ve dişi destekleyen kemiği zayıflatabilir.

Dişlerinizi düzgün şekilde temizlemediğinizden dolayı plak dişlerde uzun süre kalırsa, tartar gibi pullu bir maddeye sıkışır. Sigara içenler genellikle taşan diş etleri ve diş eti hastalığına neden olan tartar muzdarip olma ihtimali daha yüksektir. Her sigarada binlerce kimyasal madde bulunmaktadır, hepimiz sigara içilmesinin kansere neden olduğunu biliyoruz ama sigara içerken hepsinin ağızdan içeri girdiğini düşünmüştünüz mü. Sigara içmek, tükürükü ağızda hücrelere zarar veren ve kanserli hale getirebilecek ölümcül bir kokteyl haline getirir. Sigara içmek her üç ağız kanseri vakasında yaklaşık iki kişiye neden olur. Genellikle sigara içerken gelişen ilk problemlerden biridir. Sigarayı bitirdikten uzun süre sonra duman parçacıklarını ağızda, boğazında ve ciğerlerinde bırakır. Sigara genellikle deri, yanakta veya lökoplaki olarak bilinen ağız zeminde beyaz veya gri yama geliştirir. Bu, sigara içimi nedeniyle ağızda yumuşak dokuların sürekli tahriş olması nedeniyle olur.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*