Sigaradan 650 milyon kişi ölecek!

  • Giriş : 31.05.2007 / 09:40:00
  • Güncelleme : 31.05.2007 / 09:43:20

Dünya Sağlık Örgütü, kamuya açık yerlere sigara yasağı getirilmesi çağrısını tekrarladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Birleşmiş Milletler'e bağlı Dünya Sağlık Örgütü, gün dolayısıyla özellikle iş yerlerine, kamuya açık yerlere sigara yasağı getirilmesi çağrısını tekrarladı.

Örgüte göre tütün, dünyada önlenmasi mümkün olduğu halde ölüme yol açabilen hastalık nedenleri arasında ilk sırada.

Dünya Sağlık Örgütü, bu yılki etkinliklerinde özellike pasif içiciliğin tehlikelerine dikkat çekiyor ve her yıl 200 bin çalışanın iş yerlerinde maruz kaldıkları duman nedeniyle öldüğünü belirtiyor.

Yayımlanan rapora göre, sigara tüketim eğilimleri bu şekilde devam ederse, günümüzde sigara içenlerin yarısı, yani 650 milyon kişi bir gün tütünle bağlantılı nedenlerden ölecek.

Bu nedenle yetkililer, iş yerlerinde kamu alanlarında sigara ve tütün ürünleri kullanımına küresel bir yasak getirilmesini istiyor.

Kurum, tütün ürünlerinin kullanılmasının her şekil ve düzeyde risk yarattığını vurguluyor; dahası bu yıki raporunda nargilenin sigaradan daha zararsız olduğu savlarını da çürütüyor.

Halihazırda Fransa, İspanya, İrlanda ve Portekiz gibi Avrupa ülkelerinde restoranları da içeren kapsamlı ve sıkı sigara yasakları uygulanıyor.

Finlandiya ve İngiltere bu ülkelere katılmaya hazırlanıyor.

Avustralya, Amerika Birleşik Devletleri ve Kanada'da ise bölgesel yasaklar var.

Ancak kurumun bulgularına göre, sigara içenlerin sayısı özellikle gelişmekte olan ülkelerde hala hızla artıyor.

Çin'de yılda bir milyon kişi tütünle bağlantılı hastalıklar sonucu ölüyor. Önlem alınmazsa 2020'ye gelindiğinde bu rakam tam iki katına çıkacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious