Sigaradan bıkan köylüler bakın ne yaptı

  • Giriş : 03.12.2006 / 00:00:00

Sigarayı düşman ilan ederek 40 yıl önce köyde sigara içmeme ve satmama kararı alan köy halkı, bunu gelenek haline getirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Ordu'nun Gürgentepe ilçesine bağlı 600 nüfuslu Şirinköy'ün ileri gelenleri, 1965'li yıllarda köyde çok yaygın hal alan sigara ve kumar hastalığına çare bulmak için biraraya geldi. Köyün büyükleri, istişare yaparak aldıkları kararla Türkiye'de bir ilke imza attı. Heyet, köyde sigara içmeme ve satmama, kumar oynatmama, kahvehanelerin adını da 'çay salonu' olarak değiştirme kararı aldı.

Bir süre sonra bu uygulama sayesinde köydeki komşuluk, dostluk ve kardeşlik ilişkileri yeniden yeşerdi. Şirinköy halkı, köye gelen huzur sebebiyle söz konusu kararları günümüze kadar uygulamaya devam etti. Köyde 40 senedir tavizsiz uygulanan kararlar şimdi ise gelenek halini aldı. Köyün çay salonlarında herhangi bir kumar oyunu oynanmasına ve sigara içilmesine izin verilmezken satılmasına da müsade edilmiyor. Ancak, yıllar önce söz konusu kararları alan köyün yaşlıları 'yeni nesil' diye adlandırdıkları birkaç gençten geleneği bozdukları için şikayetçi.

Çay salonu işletmecisi 62 yaşındaki Mahmut Ali Sönmez, köyün çok uzun senelerden beri fındık ve nakliyecilik ile geçindiğini söyledi. 1965'li yıllarda köydeki hemen hemen herkesin kumar oynadığını ve sigara içtiğini anlatan Mahmut Ali Sönmez, bunun bir çok aileyi perişan ettiğini vurguladı. O senelerde de köyde büyük huzursuzlukların çıktığının altını çizen Sönmez, "Artık durum dayanılmaz safhaya gelmişti. Köyün büyükleri sürekli gidişatın iyi olmadığını konuşuyorlardı. Aralarında oluşturdukları bir heyetle duruma çözüm için bazı kararlar almışlar. Köydeki herkesi topladılar ve bu kararları hayata geçirmek istediklerini söydiler. Herkes daha orada kabul etti. Çünkü köylüler gidişatın hiç iyi olmadığının farkındaydı ama kimse birşey yapmıyordu. Onlardan Allah razı olsun." diye konuştu.

Köylülerden Mustafa Şirin, söz konusu uygulamadan ötürü eleştirelere maruz kaldıklarını aktardı. "Yıllar önce dedelerimizin aldığı doğru kararları sürdürmeye çalışıyoruz." diyen Mustafa Şirin, "Fakat, bu geleneği devam ettirdiğimiz için hakkımızda 'Hangi dönemde yaşıyoruz. Çağ atlamaya çalışan ülkede sigara sattırmıyorlar. Sigaraya karşılar, Sigara içmiyorlar.' gibi eleştiriler yapıldı. Biz bunu sağlığımızı düşünerek içmiyoruz. Bizim dedelerimizin yıllar önce düşündüğünü devlet daha yeni yeni yapıyor. Devlet, sigaraya karşı büyük bir kampanya başlattı ve ciddiyetle üzerine gidiyor. Demek ki bizim yaptığımız yanlış değilmiş. Geleneğimizle gurur duyuyoruz." açıklamasını yaptı.

Eskiden köyde çok kumar oynandığını belirten Şirin, "Hatta o kadar ileriye gitmişler ki, burda kamyonları yüklemeden önce kumar başlarmış. Örneğin İstanbul'a yükünü götürüp geri geldikten sonra köylü şoförler oyuna kaldıkları yerden gelir gelmez devam ederlermiş." diye sözlerini tamamladı.

Köyde berber işletmeciliği yapan 18 yaşındaki İsmail Göl, sigara ve kumarın kendilerine küçük yaştan itibaren çok kötü alışkanlıklar şeklinde anlatıldığını ifade etti. Ordu'da bir süre çalıştıktan sonra köyüne geri gelip dükkan açtığını dile getiren Göl, "Sigara kullanmadığım için orada çalıştığım berberde çok rahatsız oluyordum. İşi öğrendikten sonra köyüme geldim. Köyde içen yok, bizde de bu yüzden özenti olmadı. Ayrıca burda sigara içene iyi gözle bakmazlar. Köy halkının psikolojik bir baskısı var. Ama gizlice içen birkaç arkadaşımız da yok değil." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious