Sigaraların tek tek satışı gündemde

Sigaraların tek tek satışı gündemde.26245
  • Giriş : 15.03.2008 / 10:18:00

Özellikle okul yakınlarında yasa dışı olarak paket açılarak satışı yapılan sigaraların, kullanım yaşının düşmesinde ve bağımlılık artışında etken olduğu bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şube Başkanı Nebil Bal, yaptığı açıklamada, büyük sigara üreticilerinin en büyük pazarlarını gelişmekte olan ülkeler ile az gelişmiş ülkelerin oluşturduğunu söyledi.

Türkiye'de sigara kullanım oranının son yıllarda yüzde 80 oranında artış gösterdiğini belirten Bal, ''ülkemizde sigara kullanım yaşı 9'a kadar düştü. Bu düşüşte okul önlerinde 25-50 YKr'ye tek tek satılan sigaraların payı büyük'' dedi.

Paket açılarak sigara satışının yapılmasının yasak olduğunu ifade eden Bal, konuşmasını şöyle sürdürdü:

''Çocuklar, normalde 3 ile 5 YTL'ye ulaşabilecekleri sigarayı, tek olarak 25-50 YKr'ye alabiliyorlar. Çoğu çocuk büyüdüğünü göstermek amacıyla bunu yapıyor. Yasal olarak tek sigara satışı yasak ama ülkemizde çoğu yasanın kendisi var uygulaması yok. ABD ve AB ülkelerinde sigara içme oranı giderek azalırken bizde her geçen gün giderek artıyor.''

Sigaranın içerisinde 4 binden fazla kimyasal maddenin bulunduğunu da anımsatan Bal, çocukların sigara özentisinin ise en fazla ailelerinden kaynaklandığını kaydetti.

-''DENETİMLER ARTIRILMALI''-

Türk Eğitim-Sen Adana 2 Nolu Şube Başkanı Kamil Köse de yasa gereği, Tekel ürünü satışı yapan işletmelerin okullardan en az 100 metre uzakta açılabildiğini belirterek, sigara satışının önlenebilmesi için bu mesafenin mutlaka artırılması gerektiğini söyledi.

Çoğu sigara bağımlısının, bu alışkanlığını arkadaş ilişkilerinin güçlü olduğu okullarda kazandığını ifade eden Köse, şöyle konuştu:

''Okul önlerinde sadece çocukların ihtiyaçlarını giderecek masum satışlar yapılmadığı malum. Okul çevrelerinde, tek sigara zaman zaman da uyuşturucu maddeler satıldığı emniyet kayıtlarında yer alıyor. Önlemlerin acilen alınması gerek. Bu konuda sürekli olarak çağrı yapıyoruz. Okul önlerindeki seyyar satıcılar, büfeler sıkı şekilde denetlenmeli. Bu önlemler zayıf kalıyor, öğrenciler rahatça tek olarak sigara alabiliyor.''

Ailelerin de sigara satışının denetimi konusunda üzerine düşeni yapması gerektiğini söyleyen Köse, emniyet, veli ve okul idaresi işbirliği ile daha etkin başarı sağlanabileceğini sözlerine ekledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious