Sigaranın azı da, çoğu da zarar

  • Giriş : 30.05.2006 / 00:00:00

Türkiye'de her yıl 14-18 yaş arasında 300 bin çocuk sigaraya başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Her geçen gün sigara içenlerin arttığına dikkat çeken Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Türkdaş, 'günde bir iki sigaradan bir şey olmaz' şeklindeki yaygın kanının yanlış olduğunu vurguladı. Türkdaş, "Türkiye'de 18 yaş üstü insanların yarısı sigara içiyor. Sigaraya başlama yaşı 11'e kadar düştü. Unutulmamalı ki, günde içilen bir iki sigara, bir paket kadar sağlığa zarar veriyor" diye konuştu.

Türk Toraks Derneği Başkanı Prof. Dr. Haluk Türkdaş yaptığı açıklamada Türkiye'de 18 yaş üstü insanların yüzde 45-50'sinin sigara içtiğini belirtti. Bu oranın pek çok Avrupa ve Amerika ülkesine göre iki kat daha fazla olduğuna dikkat çeken Türkdaş, "Sigara içme oranı ABD'da yüzde 20'lere düştü. İrlanda'da da düşmeye devam ediyor." diye konuştu.

Toplumda sigara içenlerin oranının azalmasında ise iki neden bulunduğunu vurgulayan Türkdaş şöyle devam etti: " Bunlardan birisi tütün ürünlerinin fiyatlarının arttırılması, ikincisi ise lokanta, bar, kafe, otel lobisi gibi kamuya açık alanlarda sigara içiminin yasaklanması. Yalnız burada sigara içilen ve içilmeyen bölüm ayrımı da olmamalı. Çünkü bu şekilde pasif sigara içenlerde yarım paket sigara içmiş gibi etkileniyor. Sigara içenlerin özgürlüklerinin kısıtlanacağından bahsediliyor ancak asıl sigara içmeyenlerin özgürlükleri kısıtlanıyor. Onların da hasta olmasına neden olunuyor."

Sigaraya başlama yaşının 11'e kadar düştüğünü, her yıl 14-18 yaş arasındaki 300 bin çocuğun sigaraya başladığını kaydeden Türkdaş, burada bazı yaygın yanlış kanaatlerin de etkisinin olduğunu söyledi. 'Günde bir iki sigaradan bir şey olmaz' düşüncesinin doğru olmadığını aktaran Türkdaş, "Günde içilen bir iki sigara, bir paket kadar sağlığa zarar veriyor. Sigarayı az içmek, çok içmek olmaz. İnsan ya sigara içer ya içmez" şeklinde konuştu.

Çocukların erken yaşta sigaraya başlamasında sigara içen anne babaların da büyük etkisi olduğunu ifade eden Türkdaş, nargile cafelerin de sigara bağımlılığına götüren birer tuzak olduğunu söyledi. Tütünün her çeşitinin zararlı olduğunu kaydeden Türkdaş, "Tütün bir zehirdir. Nargilede bir tütündür. Nargilenin ikinci aşaması üç gün sonra sigaradır" ifadesini kullandı.

Sigarayı bırakmada atılması gereken ilk adımın, kişinin kesin karar vermesi olduğunu dile getiren Türkdaş, yapılan çalışmalarda ilk denemede bırakmanın her zaman mümkün olmadığını vurguladı. Türkdaş, "Pek çok kişi ancak dördüncü, beşinci denemesinde sigarayı bırakabiliyor. Bu yüzden ilk denemesinde başarısız olanların moralinin bozulmaması gerekiyor" dedi. Türkdaş, sigarayı bırakmak için psikolojik desteğin de önemine vurgu yaptı.

Nikotinin bağımlılığa neden olan madde olduğunu aktaran Türkdaş, "Sigarayı bırakanları yeniden içmeye yönelten şey nikotin maddesi. Bu nedenle sigarayı bırakanlar ilk günlerde, vücudun istediği nikotini karşılamak için nikotinli sakız ya da bantları kullanabilirler" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious