Sigaranın geç gelen zararı yanıltıyor

  • Giriş : 18.01.2006 / 00:00:00

Yasal düzenlemeler yapılıyor. Sigaranın üzerine zararları daha belirgin yazılıyor. Paneller, konferanslar veriliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şube Başkanı Prof.Dr. Mehmet Ali Vardar, sigaranın ölümcül etkilerinin uzun yıllar içinde ortaya çıkmasının içicilerde 'korku' meydana getirmeyerek yanılttığını söyledi.

Akciğer ve gırtlak kanseri başta olmak üzere onlaca zararı bulunan sigarada bağımlılığın büyük oranda çocukluk ve gençlik döneminde başladığına işaret eden Vardar, beli bir süre sonra bu olumsuzluğun yaşam kaybı olarak ortaya çıktığını kaydetti.

Yıllarca içildikten sonra 'tiryakilik' oluşturan nikotinden geri dönüşün zor olduğunu vurgulayan Vardar, sigaranın zararlarına ilişkin eğitimin yetersizliğine dikkat çekti.

Özellikle okul çağındaki çocuklara bu bilincin aşılanması gerektiğinin altını çizen Prof.Dr. Vardar, sadece bu konuda bir takım yasakları getirmenin 'caydırıcı' olmadığını dile getirdi. Sigarayla savaşın uzun ve yorucu bir süreç istediğine değinin Vardar,"Sigaranın zararları yıllar içinde kendisini gösteriyor. Korku oluşturmuyor. Örneğin; kuş gribi gibi hemen öldürmüyor. İnsanı yanıltan da budur. Akciğer kanserine yakalanmış, ama haberi yok. Ancak uzmanlar bunu görüyor. Halbuki sigara kuş gribinden daha fazla can alıyor." dedi.

Çukurova Üniversitesi Tıp Fakültesi Patoloji Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Prof.Dr. İlhan Tuncer, sigara içme yaşının 11'e indiğini hatırlatarak, bağımlılığın önemli ölçüde kişinin kendi iradesi dışında geliştiğini bildirdi.

Aynı zamanda Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Adana Şubesi'ne bağlı Sigarayı Bıraktırma Merkezi'nde görev yapan Tuncer, sigara alışkanlığının derinleşmesinde kolaylaştırıcı faktörlerin yaygınlığı üzerinde durdu.

Anne rahminde, evde, işyerinde, kahvede içicilerin dumanından çıkan nikotini alan pasif içicilerin bireylerde istem dışı bir bağımlılık meydana getirdiğini anlatan Prof.Dr. Tuncer, ülkede yıllarca sigara ve sigara reklamlarına yapılan ciddi yatırımların toplumda bu bağımlılığı artırdığını açıkladı.

TV filimlerinde sigara içen oyuncuların direkt veya endirekt etkilediğini hatırlatan Tuncer, Türkiye'de sigara içme yaşanının düşmesinin endişe verici boyutlara ulaştığını aktardı.

Ülkede erişkin erkeklerin yüzde 50'sinin kadınların ise yüzde 25'nün sigara kullandığını ifade eden Tuncer, özellikle eğitimli kadınlar arasında (sanki özgürlüğün simgesiymiş gibi) sigara içme oranının arttığını belirtti. Eroin, esrar gibi uyuşturucu nitelikli maddenin satışının yasak olmasına rağmen, Dünya Sağlık Teşkilatı'nca 'bağımlılık' yaptığı onaylanan sigaraya çok kolay ulaşıldığını anımsatan Tuncer, sigara meselesinde ülkede planlı bir 'Ulusal Sağlık Politikası'nın bulunmadığını söyledi.

Yeterli bilinçlendirilmenin yapıldığı ülkelerde sigara ve zararlarının önemli ölçüde kontrol altına alındığını anlatan Tuncer,"İşe çocuk ve gençlerden başlamamız lazım. Mücadeleye bugün başlacak, neticesini ancak 20 yıl sonra görürüz. Ama maalesef biz önümüzdeki 10-20 yıl içinde akciğer ve karaciğer kanserlerinde önemli bir artış bekliyoruz." dedi.

Türkiye'de sınırlı sayıda Adana'da ise bir tane olan Sigarayı Bıraktırma Merkezleri'nin artırılmasını isteyen Prof.Dr. İlhan Tuncer, şunları söyledi: "Bu merkezlerin sayısı çok yetersiz. Kurumsallaşmış nitelikte yaygınlaşması gerekir. Ayrıca toplumda model olarak alınan sanatçı, politikacı, eğitimci, sporcu, sağlıkçı ve basın mensuplarının aleni bir şekilde sigara içmemesi lazım. Açık alanlardaki içimler gençlerce örnek alınıyor."

Sigarayı Bıraktırma Merkezi'nde ortalama 10-15 kişiyle ilgilendiklerini vurgulayan Tuncer, "Öncelikle bireyin sigarayı bırakmaya karar vermesi gerekir. Bu bir irade melesi. Bize gelen kullanıcılara ilaç ve psikolojik destek veriyoruz. Şahsı uzun süre takip ediyoruz." diye konuştu.

32 yıldır sigara içen altı çocuk babası Mehmet Emin Çelik (50) zararlarını bildiği halde sigaradan vazgeçmeyenlerden. Eve ekmek götüremediği zamanlarda bile sigara aldığını anlatan Çelik, "Bizde bağımlılık yapmış. Değil sigara artık her köşe başında gençlere uyuşturucu satılıyor. Sigara zararlı olduğunu söylen profesörler neden içiyor?" diye soruyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious