Sigaranın korkunç bilançosu

  • Giriş : 30.05.2007 / 08:29:00
  • Güncelleme : 30.05.2007 / 08:38:48

Sağlığa zararı her platformda dile getirilmesine rağmen, tüketimi bir türlü düşürülemeyen sigara ve ona bağlı hastalıklara dünyada yıllık verilen can sayısı 4 milyonu buluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Türkiye'de ise bir saatte 12 kişi sigaradan ölüyor.

İzmir Dr. Suat Seren Göğüs Hastalıkları ve Cerrahisi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Uzm. Dr. Ali Kadri Çırak, sigaranın profesyonel destek alarak bırakılmasının başarı oranını artırdğını söylüyor. Çırak, "Sigarayı tek başına bırakmak isteyenlerin başarı oranları yüzde 5-10 arasında. Destek alarak bırakmaya çalışanlarda ise yüzde 50'yi buluyor." şeklinde konuşuyor.

31 Mayıs Dünya Sigarasızlık Günü, yarın düzenlenecek çeşitli etkinliklerle kutlanacak. Sigarayı bırakmak isteyip de bir türlü 'fırsat bulamayanlar' yarın hem kendileri hem de çevreleri için iyi bir başlangıç yapabilir. Öncelikle yapılması gereken 'karar' vermek ve bunda ısrarcı olmak. 'Neden sigarayı bırakmalıyım?' sorusunun cevabı, motivasyonun devamı adına son derece önemli. Ayrıca alınacak profesyonel destek de başarı oranını büyük oranda artırıyor. Dünyada her yıl 4 milyon insan, Türkiye'de ise her yıl yaklaşık 110 bin kişi sigara yüzünden ölüyor. Türkiye'de her 5 ölümden biri sigaraya bağlı olarak ortaya çıkıyor. Sigaranın yol açtığı ölümler, trafik, terör, iş kazaları gibi tüm ölümlerin toplamından beş kat daha fazla. Günlük bir paket sigaranın aileye maliyeti, sebep olduğu hastalıkları saymaz isek, yıllık bin 500 YTL'yi geçiyor. Sigara, dişeti hastalıklarından mide ülserine, depresyon, erken menapoz, kronik bronşit, kalp damar hastalıklarına kadar yaklaşık 50 çeşit kronik hastalığa da sebep oluyor. Ege Üniversitesi Kanserle Savaş Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Ayfer Haydaroğlu, 70'inden önce ölen erkeklerin yüzde 36'sının, kadınların ise yüzde 13'ünün, hayatını sigara yüzünden yitirdiğini anlatıyor.

Şerif Erdikici

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious