Sigaraya ağır yaptırımları içeren teklifte neler var?

Sigaraya ağır yaptırımları içeren teklifte neler var? .9226
  • Giriş : 22.10.2007 / 08:26:00

Sigara içilmesini yasaklayan teklif, TBMM Genel Kurul gündemine gelmeye hazırlanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan"ın talimatıyla hazırlanan ve geçen dönem komisyondan geçen ve AKP Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl"ün, resmi ve özel kurumlarla, işyerlerinin her türlü kapalı alanlarında her ne surette olursa olsun sigara içilmesini yasaklayan teklif, çarşamba günü Genel Kurul gündemine gelmeye hazırlanıyor.

Aracında içene 50 YTL

* Resmi araç sürücüleri ile araçlarında tütün ürünleri tüketmeyen bir başkasının bulunması halinde özel araç sürücüleri, araç kullandıkları sürece tütün ürünleri kullanamayacaklar. Cezası 50 YTL.

Üniformalı içemeyecek

* Polis, asker ve zabıta, üniformayla sigara içemeyecek. Yasağa aykırı hareket eden 100 YTceza alacak

Çocuğa satana hapis

* Tütün ürünlerini 18 yaşın altındakilere satan ya da tüketimine sunanlar ile kamu binalarında sigara içimini engelleyici önlem almayan yetkili kamu görevlisine altı aydan bir yıla kadar hapis öngörülüyor.

Kahvede de yasak olacak

* Okul, hastane, ibadethane binaları ve bahçeleri ile karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu taşıma araçlarında sigara içilmeyecek. İçilen özel bölümler oluşturulacak.

Markette en kuytuda

* Tütün ürünleri market rafları gibi tüketicinin doğrudan ulaşabileceği ve çocukların bizzat alabilecekleri şekilde takdim ve teşhir edilemeyecek. Tütün ürünleri tüketilmesine özel alanlara çocuklar giremeyecek.

Firma sponsor olamayacak

* Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, markaları kullanılarak reklamı yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren kampanyalar düzenlenemeyecek.

İçenler izole edilecek

* Lokanta ve kafeterya gibi yerler ile otel ve benzeri konaklama mekânlarının kapalı alanlarında tütün içenler için ayrı yerler düzenlenecek. Bu düzenlemeyi yapmayan veya yapamayan yerlerin tamamında tütün ve tütün ürünleri kullanılamayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious