Sigaraya karşı aşı yolda

Sigaraya karşı aşı yolda .8244
  • Giriş : 03.10.2007 / 16:54:00

Sigara tiryakilerine sigarayı bıraktıran aşı, ABD'de test ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İlacın vücutta ürettiği antikorlar nikotin moleküllerine yapışarak beyne girilmesini engelliyor ve sigaradan alınan zevk azaltılıyor.

Her bir aşının etkisi bir ay sürüyor. Aşının etkisinin aylarca sürüp tiryakileri tamamen vazgeçirmesinin mümkün olup olmayacağını anlayabilmek için 300 kişi üzerinde değişik dozlar deneniyor.

Eğer denemeler başarılı olursa Nic Vax adlı ilaç üç yıl içinde satışa çıkacak.
Deneyler San Fransisco'daki California Üniversitesi ile birlikte başka sekiz enstitüye bağlı bilim adamları tarafından yürütülüyor.

Üniversitede psikiyatri profesörü olan baş araştırmacı Dr. Victor Reus, sigarayı bırakanların yeniden başlamasını önlemek konusunda ne derece başarılı olacağı sorusuna cevap arandığını söyledi.

Bürokratik süreçte hızlanma

ABD Gıda ve İlaç Dairesi, deney sonuçlarını onaylamak için bürokratik süreci hızlandırdı.

ABD İlaç Yanetkileri Ulusal Enstitüsü başkanı Dr. Frank Vocci, "bu demektir ki ürün çok hızlı bir şekilde gözden geçirilecek ve birkaç ay içinde onaylanacak. Bu çok özel bir ürün olduğu için spot ışıklarını bu ürün üzerine çevirmiş bulunuyorlar" dedi.

Nic Vax'ı geliştiren ilaç şirketi Nabi Biopharmaceuticals şirketinin sözcüsü ise araştırmaların sonuçlarının önümüzdeki yıl alınacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious