Sigaraya uyuşturucu cezası

  • Giriş : 08.02.2007 / 00:00:00

Sigara yasağının kapsamını genişleten kanun teklifi, yasalaşmak için 1 yıldır TBMM gündeminde bekliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TBMM de sigarayla mücadele için harekete geçmiş, AK Parti Trabzon Milletvekili Cevdet Erdöl, Tütün Ürünlerinin Zararlarının Önlenmesi ve Kontrolü Hakkında Kanun teklifi vermişti.

Geçen yıl komisyonda kabul edilen ve Genel Kurul gündeminde bulunan teklife göre, kamu hizmet binalarının, koridorları dahil olmak üzere her türlü eğitim, sağlık, ticaret, sosyal, kültürel, spor, eğlence ve benzeri amaçlı özel hukuk kişilerine ait olan binaların kapalı alanlarında sigara içilemeyecek.

Taksi hizmeti verenler de dahil olmak üzere, karayolu, demiryolu, denizyolu ve havayolu toplu taşıma araçlarında sigara içme yasağı getirilecek.

Okul öncesi eğitim kurumlarının, dershaneler dahil olmak üzere ilk ve orta öğrenim kurumlarının, 18 yaşını doldurmamış kişilere yönelik kültür ve sosyal hizmet binalarının, sağlık hizmetlerinin verildiği kurumların ve ibadethanelerin açık alanlarında tütün ve tütün ürünleri tüketilemeyecek.

Sigara yasağı bulunan binalar, birden fazla kişinin istihdam edildiği çalışma alanları, lokantalar ile kahvehane, kafeterya, birahane gibi eğlence hizmeti verilen işletmeler, şehirlerarası ve uluslararası güzergahlarda yolcu taşıyan demiryolu ve denizyolu araçlarında sigara içilecek alanlar oluşturulacak.
Bu alanlara 18 yaşını doldurmamış kişiler giremeyecek.

Otellerde, tütün ürünleri tüketilmeyecek. Ancak, bu ürünleri tüketen müşterilerin konaklamasına tahsis edilmiş kısımlar oluşturulacak.

SPOR YAPILAN YERLERDE SİGARA YASAĞI
Açık havada yapılan her türlü spor, kültür, sanat ve eğlence faaliyetlerinin yapıldığı yerler ile bunların seyir yerlerinde tütün ürünleri kullanılamayacak.
Ancak, bu tesislerde tütün ürünlerinin tüketilmesine mahsus alanlar oluşturulacak.

Tütün ürünlerinin ve üretici firmaların isim, marka veya işaretleri kullanılarak reklam ve tanıtım yapılamayacak. Bu ürünlerin kullanılmasını özendiren veya teşvik eden kampanyalar düzenlenemeyecek.

Tütün ürünleri üreten ve pazarlamasını yapan firmalar,hiçbir etkinliğe isimlerini, amblemlerini veya ürünlerinin marka ya da işaretlerini kullanarak sponsorluk yapamayacak.

Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünleri satılamayacak.

TÜTÜN ÜRÜNÜ İŞLETMELERİNDE ÇALIŞAMAYACAKLAR
18 yaşını doldurmayanlar, tütün ürünü işletmelerinde, pazarlanmasında ve
satışında istihdam edilemeyecek. Bunları söz konusu bu yerlerde istihdam edenlere, mahalli mülki amir tarafından, her bir kişiyle ilgili olarak 1000 YTL idari para cezası verilebilecek

Tütün ürünleri, paket açılarak adet şeklinde veya daha küçük paketlere bölünerek satılamayacak. Tütün ürünlerinin yasaklandığı alanlarda yasal uyarı yazılarını asmayanlara, 1000 YTL ceza kesilecek.

Tütün ürünleri, 18 yaşını doldurmamış kişilerin doğrudan ulaşacağı ve işletme dışından görülecek şekilde satışa sunulamayacak. Buna uymayanlar, mahalli mülki amir tarafından 1000 YTL'den 10 bin YTL'ye kadar para cezası ile cezalandırılacak.

RTÜK ile ulusal, bölgesel ve yerel yayın yapan televizyon ve radyolar, ayda en az 60 dakika tütün ürünleri alışkanlığının zararları konusunda uyarıcı ve eğitici içerikte yayın yapacak.

Önlem almayan özel işletmelerin sorumlularına, mülki amir tarafından 500 YTL ile 5 bin YTL arasında para cezası verilebilecek. Sigara yasağı bulunan yerlerde sigara içenlere 50 YTL, sigara izmaritini ve paketini yere atanlara 20 YTL ceza kesilecek.

Tütün ürünleri sektöründe faaliyet gösteren firmalar, ürünlerini bedelsiz olarak hediye vermeleri, indirimli satmaları, eşantiyon, promosyon veya yardım olarak dağıtmaları, ilan vermeleri, yetkili satıcı yerlerin dışında satış yapmaları halinde 50 bin YTL'den 250 bin YTL'ye kadar para cezasına çarptırılabilecek.

Görsel yayın yoluyla film, dizi ve müzik kliplerinde tütün ürünlerinin reklamı yapılması halinde; yerel yayın yapanlara 1000 YTL ila 5 bin YTL, bölgesel yayın yapanlara 5 bin YTL ila 10 bin YTL, ulusal yayın yapan kuruluşlara ise 50 bin YTL ila 100 bin YTL idari para cezası verilecek.

UYUŞTURUCU MADDE KULLANANLARA İLİŞKİN CEZA UYGULANACAK
Sağlık, eğitim ve öğretim, kültür ve spor hizmeti verilen yerlerde tütün ürünlerini satanlara, belediye sınırları içinde belediye encümeni, belediye sınırları dışında genel kolluk tarafından 1000 YTL ceza kesilebilecek.

Tütün ürünlerini 18 yaşından küçüklere satan veya tüketimlerine sunanlara, TCK'nın uyuşturucu madde kullananlara ilişkin maddesi uygulanacak. Bu kişilere, 'Sağlık için tehlike oluşturabilecek maddeleri çocuklara' verdikleri gerekçesiyle 6 aydan bir yıla kadar hapis cezası uygulanacak.

Sigara paketleri üzerinde uyarıcı yazı ulunmayan ürün üreten firmalara, bu ürünlerin piyasa değerleri kadar ceza verilecek. Bu cezanın miktarı 250 bin YTL'den az olmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious