Sigaraya yüzde 20 zam yolda

  • Giriş : 05.11.2006 / 00:00:00

Sigara fiyatları Ulusal Tütün Kontrolü Programı kapsamında artacak. Gündemde olan artışın sigara fiyatlarına yüzde 20 oranında yansıyacağı belirtiliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Gündemdeki bu artışın Başbakanlık tarafından belirlenen Ulusal Politika çerçevesinde yapılacağını dile getiren Korbey, ''Bu Ulusal Politika kapsamında Ulusal Tütün Kontrolü Programı hazırlandı. Sigara fiyatları Ulusal Tütün Kontrolü Programı çerçevesinde artırılacak. Gündemde olan artış sigara fiyatlarına yüzde 20 oranında yansıyacak'' dedi.

Korbey, bu programa göre Türkiye'deki sigara fiyatlarının Avrupa seviyelerine getirileceğini bildirdi.

AVRUPA'DA ET, SÜT TÜRKİYE'DE SİGARA UCUZ

Avrupa'da et, süt ve yumurta gibi insan sağlığı açısından önemli olan gıdaların ucuz sigaranın ise pahalı olduğunu vurgulayan Korbey, şunları kaydetti:

''Biz de ise bunun tam tersi durum var. Ülkemizde et, süt, yumurta pahalı sigara çok ucuz. Burada çok büyük dengesizlik var. Bizim zehirlenme lüksümüz olmamalı. İnsanları öldüren, sakat bırakan sigarayı ucuza almamamız gerekiyor. Bu yüzden sigara fiyatları artırılması gerekiyor. Şu anda gündemde konuşulan sigara artışlarını medeni olma yolunda önemli bir adım olarak görüyoruz. Fiyatlar Avrupa seviyelerine çıkarılacak. Bu da sigaraya 2-3 yılda yüzde 50'nin üzerinde zam anlamına geliyor. Artık sigara ülkemizde pahalı olmalı. Şu anda Türkiye'de sigara fiyatları Avrupa'nın üçte ikisine denk geliyor. 2-3 yılda Avrupa'daki artışlar da göz önüne alındığında bizdeki artış yüzde 50'nin üzerinde öngörülüyor.''

Zam konusu gündeme gelince sigara üreticilerinin karşı politikaya geçtiğine dikkati çeken Korbey, bu konuda ısrarcı hareket edilmesi, insan sağlığının korunması gerektiğini bildirdi.

Korbey, Türkiye'de yılda yaklaşık 110 bin kişinin sigaradan öldüğünü, binlerce kişinin hasta ve sakat kaldığını ifade ederek, ''Yerinde politikalar nedeniyle son 6-7 yılda sigara tüketimi ülkemizde yüzde 10'un üzerinde azaldı. Bu yıl yüzde 3-4 azalma bekliyoruz. Zamlarla azalmanın daha fazla olacağını düşünüyoruz'' diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious