Sigarayı bırak altını kap!

Sigarayı bırak altını kap!.8385
  • Giriş : 09.02.2009 / 18:40:00

Yurdun çeşitli yerlerinde 9 Şubat Dünya Sigarayı Bırakma Günü dolayısıyla etkinlikler düzenlendi. En ilginç kampanya da Kemer Kaymakamlığı'nca düzenleniyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Manisa Valisi Celalettin Güvenç, Valilik 75. Yıl Toplantı Salonu'nda düzenlenen programda, sigaraya karşı yasal düzenlemeler getirildiğini, önlemler ve tedbirler alındığını söyledi.

Sigarayla mücadelede toplumun tüm kesimlerine görev düştüğünü ifade eden Güvenç, ''Gençlerimiz ve öğretmenlerimiz bu bilince ulaşmışlardır. Sürekli uyanık olmamız, bilinçli olmamız lazım. Sigarasız bir ortam ve toplum, hepimizin boynunun borcudur. Hep birlikte el ele bu mücadeleye devam edeceğiz'' dedi.

Daha sonra Vali Güvenç, İl Tütün Kurulu Başkanı ve Vali Yardımcısı Salih Gürhan, kurul üyeleri ve izcilerle birlikte Cumhuriyet Caddesi'nden Manolya Meydanı'na kadar yürüyerek, sigara içen vatandaşların paketlerini aldı.

Vali Güvenç, sigara paketlerini aldığı vatandaşlara karanfil ve sigaranın zararları konusunda hazırlanan kitapçık hediye etti.

-ANTALYA-

Kemer Kaymakamlığınca ''Sigarayı Bırak Kazan Kampanyası'' başlatıldı.

Kaymakam Seddar Yavuz, kampanyanın tanıtımı için düzenlenen toplantıda, önleyici programlarla sigara kullanımını azaltmayı ve hedef kitleyi bilinçlendirmeyi amaçladıklarını söyledi.

Türkiye'de erkeklerin yüzde 60, kadınların yüzde 20'sinin sigara içtiğini ifade eden Yavuz, her yıl yaklaşık 100 bin kişinin sigara nedeniyle erken yaşta hayatını kaybettiğini bildirdi.

Düzenledikleri kampanya kapsamında yıl boyunca her ay sigarayı bırakan 30 kişiye çeyrek altın verileceğini belirten Yavuz, yıl sonuna kadar çeşitli yarışmalar, spor müsabakaları ve sağlıklı yaşam yürüyüşü ile ''Kemer'de Sigarasız Bir Gün'' etkinliği düzenleneceğini kaydetti.

-DİYARBAKIR-

Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Topçu, Şehitlik Parkı Resepsiyon Salonu'ndaki konferansta, tütün ürünleri kullanımının başta kanser hastalıkları, KOAH, kalp krizi ve felçler olmak üzere 20'den fazla öldürücü hastalığa yol açtığını söyledi.

Firmaların farklı sunumla tütün ürünlerini insanlara tatlı göstermeye çalıştıklarına dikkati çeken Topçu, ''Her 3 kanserden biri sigaradan kaynaklanmaktadır. Akciğer kanserinden ölen 10 kişiden 9'unun ölüm nedeni sigaradır'' dedi.

Sigara içen bir kişinin dumanın yüzde 15'ini akciğerlerine aldığını, yüzde 85'ini çevreye saldığını belirten Topçu, şunları kaydetti:

''Özellikle anne ve babalar evde sigara içerken çocukları da pasif içici durumundadır. Çocuğun yanında sigara içmek yemeğine zehir katmaktan farksızdır. Çünkü sigara içen bir kişi sigara dumanının yüzde 15'ini akciğerlerine, kalan yüzde 85'ini ise çevreye salar. Sigara içilen ortamda kalanlar, sigara dumanındaki 81 kadar kanserojen maddeye maruz kalıyor.''

-KONYA-

Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Aile Hekimliği Ana Bilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ruhuşen Kutlu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, sigara içme alışkanlığının dünyadaki hastalıkların ve erken ölümlerin en önemli önlenebilir sebebi olduğunu söyledi.

Gebelik sırasında annenin sigara içmesinin, doğum sonrası problemlere neden olabildiğini ifade eden Kutlu, şöyle konuştu:

''Gebelikte aktif ve pasif sigara içiciliği erken doğum, düşük ve ölü doğum risklerini artırıyor. Bu dönemde annenin sigara içmesi, çocukluk çağında solunum yolu hastalıkları, sinir sistemi ve bilişsel anormallikler dahil olmak üzere pek çok gelişimsel problemlere de neden olabiliyor.''

Bebeklerin sigaradan olumsuz etkilenmemesi için hamile kalmadan 4-5 ay önce anne ve babanın sigara alışkanlığını bırakması gerektiğini vurgulayan Kutlu, şunları kaydetti:

''Çünkü hamile kalmadan önce içilen sigara da doğacak çocukta birçok sağlık problemlerine neden olabiliyor. Doğum öncesi sigaraya maruz kalan bebeklerin dikkat eksikliği, heceleme, okuma ve matematik problemlerinin öğrenilmesindeki zorluklar gibi entelektüel gelişimlerinde yetersizlikler görülüyor. Bu çocuklar stresle başa çıkmada daha çok sorun yaşamakta, daha az uyumakta, daha sık soluk alıp vermekte, beslenme sorunları yaşamakta, çok terlemekte ve sık ateşlenmektedirler.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*