Sigarayı bırakan 100 kişiye, 100 altın verilecek

  • Giriş : 05.05.2006 / 00:00:00

Kayseri'de, Valilik, Büyükşehir Belediyesi, Toraks Derneği, Yeşilay ve Göğüs Hastalıkları Hastanesi'nin birlikte organize ettiği kampanya ile sigarayı bırakan 100 kişiye 100 altın verileceği bildirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kampanyaya katılınabilmesi için şehrin çeşitli yerlerinde açılan stantlarda başvuru formları dağıtılacak katılmak isteyenlerden bu formları doldurmaları istenecek.

Nuh Naci Yazgan Göğüs Hastalıkları Hastanesi Başhekimi Uzman Dr. Mustafa Demirel, Kayserili işadamı Nurettin Öztürk'ün de desteklediği kampanyayla insanları sigaradan uzak tutmaya çalıştıklarını söyledi.

Sigaranın içerisinde bulundurduğu 4 bine yakın toksit nedeniyle insan üzerinde 50'ye yakın hastalığa neden olduğunu ifade eden Demirel, kampanyaya katılımın artması için şehirdeki kamu kurum ve kuruluşlarda bilgilendirme toplantıları yapılacağını söyledi. Kampanyaya maddi destek verecek olan Özal Sarraf sahibi Nurettin Öztürk, sigara içenlerin sayısının azalması için her türlü desteği vereceklerini bildirdi.

Devletin ülke genelinde 6 bin YTL'lik kampanya başlattığını ve kendilerinin de sadece Kayseri'de 5 bin YTL değerine ulaşan bir kampanya başlattıklarını dile getiren Öztürk, "Sigarayı bırakan 100 kişiye 100 altın diyoruz ancak bırakan kişilerin sayısı fazla olduğu taktirde de onlara da altın hediye edeceğiz. Yeter ki sigara içme oranını düşürelim" şeklinde konuştu.

Yaklaşık 37 yıldır sigara içen ve 15 yıldır da sigaradan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hastanelerde tedavi gördüğünü anlatan Mahmut Gençtürk isimli hasta ise, çok pişman olduğunu belirterek gençlere sigara içmemelerini tavsiye ediyor.

Sigaradan kaynaklanan hastalıklar nedeniyle hayatta yaptığı hiçbir işten, aldığı hiçbir gıdadan tat almadığını belirten Gençtürk, "Hayatımı kendi elimle zehir ettim. Şimdi duyuyoruz sigara içme yaşı 12'lere düşmüş. Aileler ve yetkililer buna biran önce tedbir alsın. Çocuklarımız bizlerin haline bakarak ders alsın ve sigara içenler biran önce bıraksın içmeyenler ise hiç başlamamak için ondan her ortamda uzak dursun" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious