Sigarayı bırakan bayramda yeniden başlamasın

Sigarayı bırakan bayramda yeniden başlamasın .8244
  • Giriş : 13.10.2007 / 09:22:00

Birçok kişi Ramazan'da bir ay boyunca sigarayı bırakıyor ancak yemek yeme düzeni eskiye döndükten sonra yani bayramda sigaraya yeniden başlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Peki sigaraya başlamamak için ne yapabilirsiniz? Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Sigara Bırakma Poliklinik Sorumlusu Bülent Tutluoğlu, Ramazan ayında sigarayı bırakanları uyarıyor. 'Bayramda iki türlü risk var. Birincisi ziyaretler esnasında yapılan bol ikramlar ve bunun sonucunda kişide doğabilecek olan yemek, çay ve kahve sonrası sigara isteği. Özellikle yoğun tatlı tüketiminin gerçekleşebileceği bu 3 gün sigaraya geri dönüş için risklidir.

MİSAFİRLERE SİGARA İKRAM ETMEYİN
İkincisi de kişinin eş, dost ve akrabaları ile görüşmesinin getirmiş olduğu keyif duygusu ve bulundukları toplulukta sigara içen varsa onlarla birlikte sigara içme isteği. Kişi her iki duruma karşı da önceden hazırlıklı olmalı ve bu koşullarda sigara içmemeye kendini koşullandırmalıdır. İnsan; 'bir tane sigara yakayım, nasıl olsa bıraktım, bir daha içmem' diye düşünürse çok yanılır. İçilecek olan tek bir sigara dahi tekrar sigaraya başlama sonucunu doğuracaktır. Bülent Tutluoğlu; Bayramda sigaraya başlamamak için çeşitli metotlar mevcut. Eve ikram amacı ile de olsa sigara paketi alınmamalı, kül tablaları kaldırılmalı, gelen konuklardan balkonda sigara içmeleri rica edilmeli, aynı anda sigarayı bırakan evli çiftlerin birbirlerine sürekli motivasyon vermesi ve destek olması çok önemlidir' diyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious