Sigarayı bırakana 3 kat maaş

Sigarayı bırakana 3 kat maaş.8385
  • Giriş : 12.02.2009 / 20:13:00

ABD'li sanayi devi General Electric'in hastalık vakalarını azaltmak ve verimliliği artırmak için yaptığı bir araştırmada bakın neler çıktı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

ABD'li sanayi devi General Electric'in (GE) çalışanları arasında hastalık vakalarını azaltmak ve verimliliği artırmak için yaptığı bir araştırma, sigarayı bırakmaları için ekstra maaş verilen kişilerin sigarayı bırakma oranının diğer çalışanlara göre 3 kat arttığını ortaya koydu.

ABD genelindeki 85 GE şubesinde çalışan 900 kişi üzerinde yapılan araştırmada, deneklerin yarısına sigarayı en az 6 ay bırakmaları karşılığında 750 dolar ekstra maaş ödendi.

Araştırma sonunda ekstra maaş alan çalışanların 6 ay ve devamında sigarayı bırakma oranları, normal maaşlarını alan çalışanlara göre 3 kat arttı.

Firma yetkilileri, uzun vaadede çalışanların sigaradan kaynaklanan hastalıklara yakalanma oranlarını düşürmeyi ve verimliliklerini artırmayı sağlayacak pilot projenin 2010 yılında tüm çalışanları kapsayacak şekilde yeniden başlatılacağını belirtti.

Daha önce yapılan araştırmalarda, sigarayı bırakma karşılığında verilen küçük ikramiye ya da ödüllerin aynı etkiyi yaratmadığı belirlenmişti.

Araştırmayı yürüten Pennsylvania Üniversitesi Tıp Bölümü'nden Kevin Volpp, bu tür programlarda ödülü yüksek tutmanın başarı oranının da artırdığını kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*