Sigarayı bırakanlar altını kapacak

  • Giriş : 01.02.2007 / 00:00:00

9 Şubat Sigarayı Bırakma Günü nedeniyle Sağlıklı Yaşam Kampanyası başlatan Samsun'un alt kademe belediyelerinden Gazi Belediyesi, sigarayı bırakan vatandaşlara altın dağıtacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kampanya için belediye, yaklaşık 2 bin tane afiş ve bin 500 tane de davetiye bastırdı. Davetiyeleri Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere bakanlara, valiliklere, sigara konusunda TBMM'ye önerge veren 80 milletvekiline, kaymakamlara, 47 belediye başkanına, tüm okullara, eczanelere, siyasi parti temsilcilerine, 300 sivil toplum örgütüne, mahalle ve köy muhtarlarına gönderen belediye yetkilileri, herkesi kampanyaya katılmaya çağırdı.

5 Şubat Pazartesi Günü belediyeye ait beldedeki tüm raket ve bilbordlara "Karar Sizin" yazılı afişler asılarak kampanya vatandaşlara duyurulacak. Ayrıca televizyonlarda sigaranın zararları hakkında kısa filmler gösterilerek ve yerel gazetelerde verilecek reklamlarla kampanyaya dikkat çekilecek. Afiş ve büroşürler, şehirde taşımacılık yapan tüm dolmuşlara, internet kafelere, çay ocaklarına ve kahvelere asılacak. 9 Şubat Günü ise sivil toplum örgütlerinin katılımı ile sigarasız yaşam yürüyüşü yapılacak. Etkinlik Uğur Mumcu Parkı'nda yapılacak basın açıklaması ile sona erecek.

Sigarayı bırakacak olan vatandaşlara ise belediye yetkilileri, altın dağıtacak. Belediyeye başvuru yapan sigara tiryakileri, kampanya süresince takip edilecek. Daha sonra sigara içmedikleri tespit edilen vatandaşlar arasında yapılacak çekilişle 10 kişiye Cumhuriyet altını verilecek. Ayrıca ilköğretim okullarında yapılan sigara konulu resim yarışmalarında dereceye giren öğrencilere de çok sayıda bilgisayar, dijital fotoğraf makinesi ve bisiklet hediye edilecek. Kampanyanın pazartesi gününden itibaren başlayacağını duyuran Gazi Belediyesi Basın ve Halkla İlişkiler Müdürü Hamdi Demirel, tüm belde sakinlerini kampanyaya katılmaya davet etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious