Sigarayı bırakanlara özel diyet önerisi

  • Giriş : 22.12.2006 / 00:00:00

Sağlık Bakanlığı, sigarayı bırakanların fazla kilo alımını önlemek için bu kişilere özel diyet önerisinde bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sigarayı bırakan bireylerde aşırı besin tüketimi eğilimi görüldüğüne ve kabızlık şikayetlerinin arttığına dikkat çeken Bakanlık, "Bu geçiş döneminde kilo kontrolünü sağlamak amacıyla; acıktığınızda ya da yeme ihtiyacı duyduğunuzda yöneldiğiniz besinlere dikkat edin" uyarısında bulundu.

Sağlık Bakanlığı'ndan alınan bilgiye göre, sigarayı bırakan bireylerde sıklıkla görülen şikâyetlerden biri kilo alımı. Sigara içenler sigara içmeyenlere göre daha az iştahlı. Bu durum sigara içenlerde yeterli ve dengeli besin seçimini de olumsuz etkiliyor. Sigarayı bırakma ile birlikte özellikle psikolojik bağımlılığı olan bireylerde aşırı besin tüketimine eğilim görülüyor, kolay tüketilebilir ancak yüksek kalorili besin alımı artıyor.

Sağlık Bakanlığı'nın bu dönemi daha az kilo alarak atlatmak için diyet önerisi ise şöyle:

-Özellikle ilk günlerde sigara içme krizinden kurtulmak için aşırı yeme eğilimini önlemek amacıyla fiziksel açlıkla duyguların neden olduğu açlık arasındaki farkı öğrenmeye çalışmak çok önemli.

- Bu geçiş döneminde kilo kontrolünü sağlamak amacıyla; acıktığınızda ya da yeme ihtiyacı duyduğunuzda yöneldiğiniz besinlere dikkat edin. Örneğin sıcak çikolata yerine süt içmeyi; tatlı yerine meyve yemeyi deneyin. Kalorisi yüksek kuruyemişler yerine kuru meyveleri tercih edin.

-Evde ya da işyerinizdeki çekmecenizde enerji yoğunluğu yüksek besinlerden bulundurmayın. Çay ve kahveyle birlikte canınız çok sigara istiyorsa taze sıkılmış meyve suyu ya da meyve özlü çay içmeyi tercih edin.

-Yemek yerken, porsiyon büyüklüklerini azaltın. Küçük kâse ve tabaklar kullanarak, porsiyonları küçültün.

-Sigarayı bırakma ile birlikte tat ve koku alma duyusu iyileştiği için besinleri yavaş tüketerek her lokmanın keyfini çıkarın.

-Sigaranın vücutta neden olduğu zehirli maddelerin atılabilmesi için en iyi kaynak sudur. Bu nedenle günde en az 2 litre su için.

-erek psikolojik olarak rahatlamayı sağlamak gerekse de kilo alımını önlemek ve metabolizmayı hızlandırmak amacıyla fiziksel aktiviteyi mutlaka arttırın.

-Sigara içenlerde vücudun savunma sisteminde antioksidan olarak görev yapan E, C vitaminleri ile A vitaminin ön maddesi B karotenin kandaki seviyeleri düşük. Ayrıca, sigara içiminin bazı B grubu vitaminlerin düzeyini, özellikle de B12 vitaminini düşürdüğü de yapılan çalışmalarda bildirilmekte. Bu nedenle sigarayı bırakan bireylerde savunma sistemini güçlendirmek ve oluşan serbest radikallerin vücuda verdikleri hasarın vücut tarafından onarılmasına yardımcı olmak amacıyla antioksidan vitaminlerden zengin sebze ve meyve tüketiminin arttırılması gerekli.

-Posa içeriği yüksek olması nedeniyle sebze ve meyve tüketimi aynı zamanda sigarayı bırakan bireylerde görülen kabızlık şikâyetlerinin giderilmesi açısından da yararlı.

-Kabızlık şikâyetlerinin azaltılması için, tam tahıl ürünleri ve kepekli ürünleri tercih etmek, kuru meyvelerden özellikle erik, incir ve kayısı tüketimini arttırmak, haftada en az 3 kere yarım saat kadar tempolu yürümek veya sabah kahvaltıdan önce 15 dakika boyunca karın kaslarının çalışmasını sağlamak kabızlık problemini önleyecek.

SİGARAYI BIRAKMAYI TAKİP EDEN İLK 20 DAKİKADA VÜCUTTA ÖNEMLİ DEĞİŞİKLİKLER OLUYOR

Sigarayı bırakmak, kişinin sağlığında belirgin iyileşmeler sağlıyor. Sigarayı bırakmayı takip eden ilk 20 dakika içerisinde vücutta bir takım önemli ve faydalı değişiklikler olmaya başlıyor ve sigara içilmediği yıllar boyunca devam ediliyor.

Sigarayı bıraktıktan 20 dakika sonra kan basıncı ve nabız sayısı normale dönüyor. 12 saat sonra kandaki karbon monoksit düzeyi normal seviyesine düşüyor. 2 hafta - 3 ay sonra kalp krizi geçirme riski azalmaya başlıyor ve akciğer fonksiyonları gelişmeye başlıyor. 1 ay -9 ay sonra nefes darlığı ve öksürük azalıyor. 1 yıl sonra kalp krizi geçirme riskiniz sigara içen birine göre yarı yarıya azalıyor.

TÜRKİYE'DE HER YIL 100 BİN KİŞİ SİGARAYA BAĞLI NEDENLERLE HAYATINI YİTİRİYOR

Türkiye'de sigara içmek yaygın bir alışkanlık ve önemli bir halk sağlığı sorunu. Türkiye Avrupa ülkeleri arasında tütün tüketiminde 3., Dünya ülkeleri arasında 7. sırada bulunuyor. Türkiye'de 17 milyon sigara içen kişi bulunuyor ve her yıl 100 bin kişinin sigaraya bağlı nedenlerle yaşamını kaybettiği tahmin ediliyor. Bu sayı trafik kazalarına bağlı ölümlerin ise 15 - 20 kat fazlası.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious