Sigarayı gülerek bırakın

  • Giriş : 06.04.2007 / 00:00:00

Dikkati Öğrenmeyi Geliştirme ve Eğitim Derneği (DÖGED) ve Yeşilay Cemiyeti'nin ortaklaşa hazırladığı 'Sigarayı gülerek bırakın' adlı proje ile tiryakiler sigarayı mutlu olarak bırakacak.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Projenin temelini oluşturan 250 sayfalık kitapta 150'ye yakın sigaranın zararları ile ilgili karikatür ve görsel mesaj yer alıyor. Yapılan çalışmayla Sigaraya karşı sağlık bilincinin oluşması, koruyucu ruh sağlığı, gençlerin bağımlılıktan kurtarılması amaçlanıyor.

Çalışmalar hakkında bilgi veren Yeşilay Cemiyeti Başkanı Mustafa Necati Özfatura, binlerce insanın ölümüne neden olan sigara için küçük de olsa bir önlem almak istediklerini dile getirdi. Sağlık Bakanlığının sigarayı bıraktırmak için 2010 yılına kadar başlattığı kampanyada kendilerinin de katkısı olmasını istediklerini kaydeden Özfatura, bunun için yoğun bir çalışma içine girdiklerini açıkladı. sigaraya karşı bilinç oluşturmak istediklerini aktaran Özfatura, hazırlanan kitapta sigarayla ilgi bilinmeyenler, yaşanan hastalık hikayeleri ve sigara içmeyenlerin görüşlerine yer verdiklerini ifade etti.

Başkan Mustafa Necati Özfatura,sigaraya giden milyarlarca dolar paranın yanı sıra kanser ve sigaraya bağlı hastalıkların da gün gün artığını belirtti. Başlangıçta ne işe yaradığı çok anlaşılmayan bu bitki giderek insanlığı esir aldığını ifade eden Başkan Özfatura, bağımlı sayısının her geçen ün arttığını bildirdi.

Her yıl trafik kazaları nedeniyle 9-10 bin arasında insanın yaşamını yitirdiğine dikkat çeken Özfatura, sigaranın ise Türkiye'de yıllık 100 bin insanın ölümüne neden olduğunu vurguladı. Sigaranın yaptığı katliama herkesin dur demesi gerektiğini söyleyen Özfatura: "Sigara nedeniyle akciğer kanseri teşhisi konanların ancak beşte biri ameliyata uygun olmakta, diğerleri ise sessiz sedasız aramızdan ayrılmaktadır. Geride gözü yaşlı aile üyeleri ve büyük üzüntü kalıyor. Ameliyat olanların bile belli bir süre sonra hastalığa tekrar yakalanma riskleri yüksek. Bu gidişe başta sağlık çalışanlarının ve ülkesini seven herkesin dur demesi gerekiyor." yorumunu yaptı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious