Sigorta primini düzenli yatırana ödül

Sigorta primini düzenli yatırana ödül.11049
  • Giriş : 24.04.2009 / 10:04:00

Devletin prim gelirlerinde kriz dolayısıyla önemli oranda düşüş yaşanıyor. Ancak sosyal güvenlik açıklarının kapatılmasının kalıcı yolu, prim gelirlerinin artırılmasından geçiyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Devletin prim gelirlerinde ekonomik kriz dolayısıyla önemli oranda düşüş yaşanıyor. Ancak sosyal güvenlik açıklarının kapatılmasının kalıcı yolu, prim gelirlerinin artırılmasından geçiyor. Prim gelirlerini artırmak için çare arayan Sosyal Güvenlik Kurumu (SGK), prim borcunu düzenli ödeyen işverenleri ödüllendirecek.

Geriye dönük olarak 5 yıllık sürede prim borcu olmayan 15 işverene plaket verilecek. Bu işverenlerin kayıt dışı işçi çalıştırmaması ve haklarında idari para cezası bulunmaması gerekiyor.

2009 bütçesi 105 milyar 733 milyon lira olan SGK'nın en büyük gelir kalemi prim tahsilatı. Geçen yıl 54,5 milyar prim tahsilatı yapan kurum, bu yıl ise yaklaşık 60 milyar prim geliri elde etmeyi hedefliyordu. Ancak ekonomik krizin kurumun prim gelirinde önemli düşüşe sebep olacağı tahmin ediliyor. Kurumun verilerine göre eylülde 9 milyon 924 bin olan SSK'lı çalışan sayısı, ocak sonunda 9 milyon 208 bine geriledi. Buna göre 6 aylık dönemde sigortalı sayısı 716 bin kişi azaldı. Bu sebeple prim gelirlerinde kaçınılmaz olarak azalış yaşanacak. Ayrıca krizde zora giren firmaların prim borcunu aksatacağı tahmin ediliyor. Kurum ise ödüllendirme yoluna giderek prim gelirlerindeki düşüşü önlemeye çalışıyor.

Prim borçlarında yaşanan sıkıntı, SGK'nın en büyük sorunlarının başında geliyor. Kurum, her yıl prim borçluları listesini kamuoyuna açıklıyor. Bu listede prim borcunu ödemeyen kurumların başında belediyeler geliyor. Belediyelerin yanı sıra çok sayıda şirketin de yüklü prim borcu bulunuyor. SGK'ya 75 bin liranın üzerinde borcu bulunan işveren sayısı 5 bin 390. Bu kurumların ödemediği prim tutarı ise bir milyar 977 milyon lira.

Prim gelirleri, emekli aylıklarına bile yetmiyor

Sosyal güvenlik sistemindeki yapısal bozukluklar sebebiyle prim gelirleri emekli aylıklarını bile karşılamıyor. SGK, 2008'de toplam 54,5 milyar lira prim gelir elde ederken, bunun 34,7 milyarı SSK'lılardan, 9,5 milyarı Bağ-Kur'dan 10,2 milyarı ise devlet memurlarından elde edildi. Buna karşılık 59,1 milyar emekli aylığı ödedi. Bunun 33 milyarı SSK emeklilerine, 9 milyarı Bağ-Kur emeklilerine, 16,5 milyarı ise memur emeklilerine verildi. Kurumun geçen yılki toplam geliri 67,2 milyar olurken gideri 93,1 milyar gerçekleşti. 25 milyarlık sağlık harcamasının tamamı, Hazine'den transfer yoluyla karşılandı. Öte yandan SGK'nın verilerine göre Ekim 2008'de 15 milyon 631 olan aktif emekliyi karşılaması anlamına gelen aktif-pasif dengesinin iyice bozulmasına yol açan sigortalı sayısı, kriz dolayısıyla şubat itibarıyla 14 milyon 987 bine geriledi. Emekli sayısı ise 7 milyon 942 binden 8 milyon 107 bine çıktı. Çalışanın emekliyi karşılama oranı, 1,85'e geriledi. AB ülkelerinde ortalama bu oran 4 çalışanın.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*