Sigorta yaptıran çiftçi rahat uyuyacak

  • Giriş : 06.06.2006 / 00:00:00

Devlet Bakanı Ali babacan, devlet destekli tarım sigortaları uygulamasının tarım sektörünün çehresini değiştireceğini belirterek, ''Bu sigortayı yaptıran çiftçimiz rahat edecek'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bakan Babacan, törende yaptığı konuşmada, sistem için ciddi araştırmalar yapıldığını AB ülkelerinin tek tek incelendiğini anlattı.

İstikrar ve güven ortamının tarım sektörünün sorunlarının çözümüne imkan verdiğini kaydeden Babacan, şöyle devam etti:

''Dünya standartlarında ve uluslararası uygulamalara paralel bir çok ülkeye örnek olacak bir sistem kurulmuştur. Riskler sigorta havuzunda toplanacak. Ancak çiftçimiz uygulama hakkında çok iyi bilgilendirilmeli. Yeni bir uygulamanın zemin kazanması, iyi bir iletişim programıyla gerçekleşecektir. Sistemin en önemli özelliklerinden biri de, tüm tarafların elini biraz taşın altına koymasıdır.''

Uygulama kapsamında primlerin yarısının devlet tarafından karşılanacağını vurgulayan Babacan, bu amaçla Tarım Bakanlığı bütçesine 200 milyon YTL'lik kaynak ayırdıklarını bildirdi.

''Uygulama, tarım sektörümüzün çehresini değiştirecek'' diyen Babacan, prim bedellerinin, ürün bedeliyle karşılaştırıldığında çok önemli rakamlar olmadığını belirterek, ''Bu sigortayı yaptıran çiftçimiz rahat uyuyacaktır'' dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious