Sigortadan para almak için eşini zehirledi

  • Giriş : 30.09.2006 / 00:00:00

Eskişehir'de bir doktor, eşinin üç yıl önce kendisini zehirleyerek öldürmek istediği iddiasıyla dava açtı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Alınan bilgiye göre, Zübeyde Hanım Kadın Doğum ve Çocuk Hastalıkları Hastanesi'nde görevli Uzman doktor İrfan Dikdere (49), eşi Ayşe Dikdere (40) hakkında, üç yıl önce kendisini zehirleyerek öldürmek istediği gerekçesiyle suç duyurusunda bulundu. Davanın ilk duruşması Eskişehir Ağır Ceza Mahkemesi'nde görüldü. İddianamenin okunmasının ardından sanık Ayşe Dikdere'den savunması istendi. Tutuksuz yargılanan sanık Ayşe Dikdere, olay gecesi 12 Ağustos 2003'te eşinin nöbetten yorgun olarak eve geldiğini ve salonda uyuyakaldığını söyledi. Sabah kızından babasını uyandırmasını istediğini ancak kızının babasını uyandıramadığını kaydetti. Daha sonra kendisinin de eşini uyandırmaya çalıştığını ifade eden Dikdere, "Hırıltılı bir şekilde nefes alıyordu. Bir doktor arkadaşımızı aradım ve ambulansla hastaneye gittik. Bana zehirlenmeden bahsedilmedi. Beyin ödemi olduğu söylendi. Bir yıl kadar önce eşim benden boşanmak istedi. Bana atmadığı iftira ve suç kalmadı. Eşimi öldürmek amacıyla yemeğine herhangi bir zehirli madde katmadım. Rahatsızlanma olayından sonra iki yıl yine beraber yaşadık. Bu süre içinde eşim pişirdiğim yemekleri yedi.'' diye konuştu. Eşinin rahatsızlanmadan önce bankadan kredi kullanarak cip aldıklarını belirten Ayşe Dikdere, ''Gelirim olmadığı için o zaman banka görevlileri 'eşiniz adına hayat sigortası yaptıralım' deyince hayat sigortası yapıldı'' dedi.

Mahkeme heyeti daha sonra İrfan Dikdere'ye söz hakkı verdi. Dikdere, 12 Ağustos 2003'te geçirdiği rahatsızlık nedeniyle hastaneye kaldırıldığını, kendisine beyin dokusu iltihabı tanısı konulduğunu söyledi. Konulan tanının çeşitli nedenleri olabileceğini ve bunlardan birinin de zehirlenme olduğunu aktaran Dikdere, şunları kaydetti: "Hastanede tüm tahliller yapıldı. Ancak mevcut teknik imkanlara göre toksik madde tayini yapılamamaktadır. Rahatsızlanma olayından 2-3 ay sonra beni arayan bir kadın eşimin beni zehirlediğini söyledi. Nesrin Körel adlı bu kadınla işyerimde görüştük. Eşimin kendisine 20 bin dolar ve birçok kişiye de borcu olduğunu söyledi. Körel, bana 'Eşinin paraya ihtiyacı olduğu için sana hayat sigortası yaptırdı. Seni zehirleyip öldürdükten sonra buradan alacağı parayla borçlarını ödeyecek. Zehirlendiğin akşam greyfurt suyuna yüksek dozda uyuşturucu ilaç koydu. Bu rahatsızlık nedeniyle sigortanın ödediği 1 milyar 800 bin Lira'yı peşin aldı' dedi.''

Eşi tarafından yaptırılan hayat sigortasından haberi olmadığını belirten Dikdere, kredi kartı ödemeleri konusunda eşiyle tartıştığını kaydetti. Eşinin banka hesabında bulunan 100-150 bin YTL'yi kardeşine verdiğini söyleyen İrfan Dikdere, bunun nedenini sorduğunda tartıştıklarını anlattı. Aynı evde ayrı bir hayat yaşamaya başladıklarını ifade eden Dikdere, bu olaydan bir ay kadar sonra bahsedilen hastalanma olayının meydana geldiğini belirterek, "Hastaneden zehirlenme olduğuna dair belge verildiğini ve hocayla görüştüğümü söyleyince eşim meyve suyuna ilaç kattığını kabul etti. Eşime, 'Boşanalım ve bu olayı kimse duymasın' dedim. Şikayetçi olmayacağımı söyledim. İki yıl bu şekilde çocuklara hissettirmeden yaşadık. İki yıl sonra eşim ve ailesi boşanmayı kabul etmedi. Ekim 2005'te boşanma davası açtım. Bu dava halen sürüyor. Eşimin konuşmalarını kayda alması için bana olayı ihbar eden Nesrin Körel'e ses kayıt cihazı verdim. Mahkemeye sunduğum teyp bandı çözümü, eşim ile Nesrin Körel arasında geçen konuşmalara ilişkindir.'' şeklinde konuştu.

Tanık olarak dinlenen Dikdere çiftinin çocukları Yiğit Dikdere (20) ise, olayın geçtiği zamanlarda anne ve babası arasında küslük olmadığını söyledi. Babasının başka kadınlarla ilişkisi olduğunu iddia eden Yiğit Dikdere, babasının bu olaydan sonra savcılığa verdiği ifadesini beğenmediği gerekçesiyle kendisini reddettiğini savundu. Tanık Nesrin Körel de Ayşe Dikdere'ye iki defa toplam 18 bin dolar borç verdiğini iddia etti. Ev telefonunu arayan sanık Ayşe Dikdere'nin eşinin içtiği greyfurt suyuna 2 kutu ''Zanax'' ilaç koyup içirdiğini söylediğini ileri süren Nesrin Körel, ''Şaka yaptığını sandım. 'Neden böyle bir şey yaptın' diye sorduğumda, kocasının ölmesi durumunda yaşam sigortasından yüklü miktarda para alacağını söyledi. Bu olaydan bir buçuk ay sonra Ayşe ile buluştuğumuzda bu olayı tekrarlayacağını söyledi. Dayanamayıp bu olayı söylemek için doktor İrfan Dikdere'ye telefon ettim. Bu gece hazırlanacak greyfurt suyunu içmemesini, eşinin kendisini zehirleyeceğini söyledim. Bana inanmadı. Bir yerde buluştuk. Ayşe ile konuşmaları kaydetmem için ses kayıt cihazı verdi. Kayıt yaptım ve kendisine verdim. Bir daha kendisini görmedim. Ayşe ile de ilişkimi kestim.'' dedi. Körel, sanık Ayşe Dikdere'nin kumar borcu nedeniyle kendisinden borç para aldığını savundu.

Mahkeme heyeti, eksik evrakın tamamlanması için duruşmayı erteledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious