"Sihirli Kitaplar" sergisi açıldı

  • Giriş : 12.04.2008 / 08:24:00
  • Güncelleme : 12.04.2008 / 08:44:28

Finlandiyalı sanatçıların çalışmalarından oluşan ''Sihirli Kitaplar'' sergisi, Milli Kütüphane Sergi Salonu'nda açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Kültür ve Turizm Bakanlığı Müsteşarı İsmet Yılmaz, serginin açılışında, her biri birer sanat eseri niteliğindeki eserlerin yer aldığı serginin, Berlin ve İstanbul'dan sonra Milli Kütüphane Sergi Salonunda sanatseverlerin beğenisine sunulduğunu söyledi.

Serginin 27 Nisan tarihine kadar gezilebileceğini belirten Yılmaz, "Umuyoruz ki sanatseverlerin beğenisini kazanacak. Sanat konusundaki düşüncelerimizi biraz genişletecektir" dedi.

Finlandiya'nın Ankara Büyükelçisi Maria Serenius da basılı kitap dönemine geçilmeden önce üretilmiş el yazması eserlerin pek çok örneğine Avrupa'da olduğu kadar Türkiye'deki kütüphanelerde de rastlandığını söyledi.

Sanatçıların, bu sergiyle insanları "sanatçı kitaplar" isimli yeni bir kitap kavramıyla tanıştırdığını belirten Serenius, "Sanatçı kitaplar, sanat hakkındaki kitaplardan oluşmuyor, bizzat kitabın kendisinde vücut bulmuş bir sanat dalı ve kitabın hem içeriğinine hem de şekline eşit derecede önem vererek bir arada ele alıyor" dedi.

Sanatsal çalışmaların tamamının Finlandiya'dan geldiğini anlatan Serenius, çalışmaların "NAUM Book Art" isimli toplulukça hazırlandığını söyledi.

Serenius, Milli Kütüphane ve Finlandiya Büyükelçiliği işbirliğinde gerçekleştirilen bu organizasyondan memnuniyet duyduğunu sözlerine ekledi.

Konuşmaların ardından Yılmaz ve Serenius, açılışını yaptıkları sergiyi gezdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious