Şii mahallesi kan gölüne döndü

  • Giriş : 23.11.2006 / 00:00:00

Bağdat'ın Şiilerin yoğun bulunduğu Sadr mahallesi, düzenlenen saldırılarla adeta kan gölüne döndü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Sabah saatlerinde Amerikan askerlerinin, içinde masum siviller bulunan bir minibüse ateş açarak dört kişiyi öldürdüğü haberinin gelmesinin ardından mahallede bomba yüklü üç araçla düzenlenen saldırıda en az 30 kişi öldü, 90 kişi yaralandı. Araçlardan birinin bir pazaryerinde infilak ettiği bildirildi. Ölü sayısı daha önceki açıklamalarda 10 olarak bildirilmişti.

Öte yandan Bağdat'ta bulunan Sağlık Bakanlığı binasına düzenlenen baskında saldırganların 2 bin kadar çalışanı rehin aldığı belirtildi. Askerlerin bölgeye gelmesiyle yaşanan çatışmaların ardından saldırganların kaçmasıyla çalışanların da serbest kaldığı kaydedildi.

Sağlık Bakanı Yardımcısı Hakim El Zamili, saldırının yaklaşık 100 kadar maskeli kişi tarafından düzenlendiğini söyledi. Zamili, saldırı sırasında kendisinin de binada olduğunu belirtti. Zamili, saldırıda yaralananlar olduğunu; ancak kesin sayıyı bilmediğini kaydetti.

Diğer bir Sağlık Bakanı Yardımcısı Ammar El Safar, geçtiğimiz Pazar günü silahlı kişiler tarafından kaçırılırken, Zamili ise birgün sonra kendisine düzenlenen bir suikast girişiminden sağ kurtulmuştu. Zamili'nin evine düzenlenen silahlı baskında 2 koruması ölmüş; ancak kendisi kaçmayı başarmıştı.

Sağlık Bakanlığı, Şii lider Mukteda El Sadr'a bağlı grupların kontrolünde bulunuyor. Sağlık Bakanı Şii Ali El Şemari de Sünniler tarafından onlarca Sünniyi öldürmekle suçlanıyordu. Geçtiğimiz haftalarda da Sünnilerin kontrolünde olan Eğitim Bakanlığına baskın düzenlenmiş ve 150 kadar Sünni kaçırılmıştı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious