Şii tarikatı üyeleriyle polis çatıştı: 66 ölü

  • Giriş : 19.01.2008 / 11:49:00

Irak'ın güneyindeki Basra ve Nasiriye şehirlerinde Şii tarikatı üyeleriyle polis çatıştı. 66 kişi öldü..

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Irak'ın güneyindeki Basra ve Nasiriye şehirlerinde bir Şii tarikatının üyeleriyle polis arasında yaşanan çatışmalarda son iki gün içinde 66 kişinin hayatını kaybettiği bildirildi.
Yetkililer, "Cennetin Askerleri" isimli tarikat üyeriyle polis arasında dün patlak veren çatışmalarda Basra'da 35, Nasiriye'de ise 18 tarikat üyesinin öldürüldüğünü açıkladı. Çatışmalarda ayrıca 9 polis ile 4 sivilin de hayatını kaybettiği belirtildi.
Nasiriye'de yer yer gece boyunca devam eden çatışmaların, Irak güvenlik güçlerinin sabahın ilk saatlerinde tarikat üyelerine yönelik operasyon başlatlamasıyla yeniden şiddetlendiği ifade edildi.
İsminin açıklanmasını istemeyen bir polis memuru, ABD askeri birliklerinin tarikat üyelerinin direniş gösterdiği El-Salhiye bölgesini kuşattığını ancak çatışmalara katılmadığını söyledi.
Yetkililer, bugünkü çatışmalarda 2 polis memurunun 14 yaşındaki bir keskin nişancı tarafından vurularak öldürüldüğünü, ancak genç tarikat üyesinin kısa sürede güvenlik güçleri tarafından yakalandığını bildirdi.
Dünkü çatışmalarda ise aralarında üst rütbeli 2 memurun da yer aldığı 7 polisin Nasiriye'deki çatışmalarda hayatını kaybettiği kaydedildi.
Çatışmalarda toplam 55 polis ve güvenlik görevlisinin de yaralandığı belirtildi. Polis, Nasiriye'de 25, Basra ise 60 tarikat üyesinin tutuklandığını söyledi. Bu arada dün Basra'da yaşanan şiddetli çatışmaların ardından gecenin sakin geçtiği öğrenildi. Ahmed el-Hassani el-Yemeni liderliğindeki "Cennetin Askerleri"
tarikatı, 12 imamdan sonuncusu olan ve yaşadığı dönemde ortadan kaybolan İmam Mehdi'nin geri gelmesini bekliyor. El Yemeni, kendine ait internet sitesinde İmam Mehdi'nin elçisi olduğunu iddia ediyor. Bu arada, Şiiler, Kerbala'da İmam Hüseyin'in şehit edilişinin yıldönümünü anıyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious