Şii ve Sünni liderlerden 'uzlaşma' konferansı

Şii ve Sünni liderlerden 'uzlaşma' konferansı.14369
  • Giriş : 03.02.2008 / 17:08:00

Irak'ın başkenti Bağdat'ta bugün Sünni ve Şii dini liderler, şiddet olaylarının son bulması için bir uzlaşma konferansı düzenledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Konferansı izleyen gazeteciler, müzakerelerin sürdüğünü belirterek, konferansa bütün inanç çevreleri ve siyasi eğilimlerden 200'den fazla temsilcinin bir araya geldiğini aktardı.

Yoğun güvenlik önlemleri altında düzenlenen toplantıda konuşan Sünni toplumunun önemli isimlerinden Mahmud El Sumeydey, "Irak birleşiktir, halkı birleşiktir, ancak birlik olursak ve teröristlere karşı birlikte hareket edersek şiddeti sona erdirebiliriz" dedi.

Şii toplumun önde gelen isimlerinden Salih El Haydari de, bu konferansın dinin zaferini mümkün kılması ve terörizmin verdiği yanlış izlenimleri silmesi gerektiğini kaydetti.

Dini vakıfların idaresinin başında bulunan Sünni Şeyh Ahmed Abdül Faffur El Samarray da, Müslüman din adamlarının etnik şiddeti, cinayetleri, adam kaçırma olaylarını unutmak için yeni bir çağa başlamaya kararlı olduğunu söyledi ve "El Kaide'yi kınamak için bütün dini liderleri tek bir ağızdan konuşmaya davet ediyorum" dedi.

Irak parlamentosunun Şii başkan yardımcısı Şeyh Halid El Atiya da, bu konferansın ülkenin sorunlarını çözmek ve şiddet eylemlerine karşı gelebilmek için bir başlangıç olmasını dilediğini aktardı.

CNNTURK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious