Şiiler, Bağdat'ta buluşacak

  • Giriş : 19.08.2006 / 00:00:00

Irak'ta yaşayan Şiiler, sekizinci yüzyılda öldürülen 7. İmamları Musa el Kazım'ı anmak için Bağdat'ta toplanıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçen yıl binden fazla kişinin öldüğü olayın bir benzerini yaşanmaması için Bağdat yönetimi dün kentte araçla trafiğe çıkmayı iki günlüğüne yasakladı. Kentte kontrol noktalarının sayısı da artırıldı.

Vatandaşlar 11 arama noktasından geçirildikten sonra türbenin bulunduğu alana alınıyorlar. Bağdat genelinde 30 bin güvenlik görevlisi asayişi sağlamakla görevlendirildi.

Koalisyon güçlerine ait zırhlı araçlar da Bağdat sokaklarında devriye gezerken, olası saldırıları önlemek için Şii liderler Mukteda El Sadr ve Abdulaziz El Hekim'e bağlı silahlı milisler de oluşturdukları kontrol noktaları ile güvenliği sağlamaya çalışıyor. İmam Kazım türbesi çevresinde elinde torba, cep telefonu ve fotoğraf makinesi gibi malzemelerin taşınmasına da izin verilmiyor.

Kentin her caddesinde türbeye yürüyenlerin dinlenmesi ve ihtiyaçlarını gidermesi için çadırlar ve mutfaklar kuruldu.

Geçen yıl 31 Ağustos'a denk gelen törenlerde kalabalığın arasında bir intihar saldırganı olduğu söylentisi üzerine yaşanan izdihamda yaklaşık 1000 kişi yaşamını yitirmişti. Facia, ABD işgalinden sonra Irak'ta gerçekleşen en kanlı olay olmuştu.

Dün Bağdat'ın Kazımiye semti ve çevresindeki 11 bölgede araçların trafiğe çıkması yasaklanmıştı. Ancak bugün Başbakan Nuri el Maliki'nin ofisinden yapılan açıklamada yasağın tüm kenti kapsayacak şekilde genişletildiği belirtildi. Başbakanlıktan yapılan açıklamada kente gelen Şiiler için, sadece havaalanı yolunun ise İçişleri Bakanlığına bağlı güçlerin kontrolünde trafiğe açık tutulacağı kaydedildi. Alınan tüm önlemlere rağmen ise dün gece 7 Şii, bir araçtan açılan ateş sonucu vurularak öldürüldü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious